Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Ruchy separatystyczne na świecie. Teksas też chce secesji?

1
Podziel się:

Szkockie referendum niepodległościowe wykorzystywane jest do popularyzacji akcji, której celem jest odłączenie Teksasu od USA.

Ruchy separatystyczne na świecie. Teksas też chce secesji?
(Polaris Images/East News)

Takiego rozwiązania domaga się popularny w tym regionie Amerykański Ruch Nacjonalistyczny.

Prezydent tej organizacji Daniel Miller podkreśla, że Szkocja jest znakomitym przykładem dla mieszkańców Teksasu, największego stanu USA. Słynie on z produkcji ropy oraz hodowli bydła.

Miller twierdzi, że po uzyskaniu niepodległości region ten stanowiłby 12 światową gospodarkę, większą od takich państw jak Meksyk i Hiszpania. Intensywną kampanię na ten temat prowadzi już od 1990 roku. Teraz ze względu na wydarzenia w Wielkiej Brytanii stało się o niej głośno w amerykańskich mediach.

Według podawanych przez teksański Ruch Nacjonalistyczny danych z 27 milionów mieszkańców tego regionu, 20 procent z nich jest tak niezadowolonych z rządów prezydenta Baracka Obamy, że popiera secesję.

Jednak według badań agencji Public Policy Polling, aż 67 procent było przeciwnych takiemu rozwiązaniu. W przeszłości już kilka innych powiatów, np. w Kolorado, próbowało odłączyć się od Stanów Zjednoczonych, miało to jednak raczej charakter propagandowy.

Czytaj więcej w Money.pl
OECD zmienia prognozy dla gospodarek Eksperci wezwali urzędników europejskich do wyciągnięcia wniosków z sytuacji w Japonii, gdzie oczekiwania związane z niską inflacją doprowadziły do długoletniej deflacji.
Amerykanie bombardują islamistów i grożą Syrii Nalot pod Bagdadem przeprowadzono na prośbę irackich wojsk atakowanych przez dżihadystów. Odpowiemy na wszelkie próby zestrzelenia przez syryjską obronę przeciwlotniczą - grozi Biały Dom.
USA wyślą żołnierzy do walki z ebolą w Afryce Większość działań zostanie podjęta w Liberii, w jednym z trzech krajów, obok Sierra Leone i Gwinei, najbardziej dotkniętych wirusem.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(1)
Tak
2 lata temu
Alaska rosyjska ??