Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Ruch Palikota za wyborami przez internet

0
Podziel się:

Takie rozwiązania podwyższą frekwencję - przekonuje Wincenty Elsner (RP).

Ruch Palikota za wyborami przez internet
(Lincolnrogers/Dreamstime.com)

_ Przygotowaliśmy projekt umożliwiający Polakom głosowanie przez internet oraz korespondencyjnie w wyborach prezydenckich, parlamentarnych, samorządowych i do PE. Takie rozwiązania podwyższą frekwencję _- przekonuje Wincenty Elsner (RP).

Poseł Ruchu poinformował, że projekt nowelizacji Kodeksu wyborczego oraz ustawy o informatyzacji działalności podmiotów realizujących działania publiczne trafi do Sejmu. _ W internecie kupujemy różne towary, ubezpieczamy siebie, samochody, znajdujemy wyjazdy wakacyjne (...), a więc nie ma żadnego uzasadnienia, abyśmy w internecie nie głosowali _ - przekonywał Elsner na konferencji prasowej w Sejmie.

Według niego Polacy chcą możliwości głosowania przez internet. _ Znane są badania (...) z 2011 roku i okazuje się, że spośród osób korzystających z internetu, 53 proc. internautów brałoby udział w wyborach internetowo, gdyby taka możliwość istniała, a spośród wszystkich wyborców jedna trzecia - 32 proc. wyborców - uczestniczyłaby w takich wyborach _ - mówił. Projekt RP zakłada wykorzystanie do głosowania internetowego elektronicznej platformy usług administracji publicznej - ePUAP.

Wyborca mógłby oddać internetowo swój głos po zalogowaniu się do indywidualnego konta wyborczego, z wykorzystaniem własnego profilu zaufanego ePUAP. Po zalogowaniu podpisywałby oświadczenie o osobistym i tajnym oddaniu głosu w głosowaniu elektronicznym, a następnie wypełniałby indywidualną elektroniczną kartę do głosowania, zgodnie z załączoną instrukcją. Wypełniona i zaszyfrowana karta byłaby następnie wysyłana do systemu informatycznego obwodowej komisji wyborczej, wyznaczonej do celów głosowania elektronicznego - wynika z projektu.

Autorzy projektu zwrócili też uwagę, że wysyłane do obwodowej komisji wyborczej zaszyfrowane elektroniczne karty nie zawierałyby żadnych danych osobowych wyborcy, opatrzone byłyby natomiast unikalnym kodem przesyłki. Zgodnie z propozycją RP po rozpoczęciu głosowania karty byłyby deszyfrowane we właściwej komisji wyborczej, a po wydrukowaniu umieszczane w urnie.

Według posła efektem wprowadzenia możliwości głosowania przez internet będzie zwiększenie frekwencji wyborczej, ułatwi to także głosowanie osobom przebywającym poza miejscem zamieszkania oraz umożliwi - jak mówił - _ świadomy wybór _. _ Każdy internauta zanim odda swój głos internetowo, pięć razy się zastanowi, dziesięć razy wrzuci dane nazwisko do wyszukiwarki i zanim zagłosuje na pana takiego czy innego, kandydata na posła, senatora, radnego czy prezydenta, będzie wiedział, kim jest ta osoba _ - zaznaczył polityk Ruchu.

Poseł zwrócił uwagę, że projekt daje też możliwość wszystkim Polakom głosowania korespondencyjnego. Dotychczas głosować korespondencyjnie mogli w kraju jedynie wyborcy niepełnosprawni. Zgodnie z propozycją RP wyborca musiałby wcześniej poinformować o tym, że chce głosować korespondencyjnie lub elektronicznie. Elsner zwrócił uwagę, że kilka dni temu projekt umożliwiający wszystkim wyborcom głosowanie korespondencyjne złożył klub PO. Jak dodał, RP poparłby ten projekt, ale _ w XXI wieku, w 2013 roku wybory korespondencyjne to zdecydowanie za mało _. Dodał, że liczy, iż Sejm zajmie się oboma projektami PO i RP.

Czytaj więcej w Money.pl
Będzie nowy program Ruchu Palikota Przed nadzwyczajnym zjazdem ma się odbyć 16 konwencji wojewódzkich, a sam zjazd ma być zorganizowany na przełomie września i października lub w październiku.
Palikot ma kandydata na prezydenta Warszawy Na razie chętny jest jeden, ale jeśli zgłosi się więcej osób, w Ruchu odbędą się prawybory.
Palikot bierze się za rolników. Zlikwiduje... Zostałaby usunieta machina urzędnicza, która kosztuje państwo około 600 mln zł rocznie.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)