Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Ruch Palikota jest przeciwny finansowaniu lekcji religii z budżetu państwa

0
Podziel się:

Ruch Palikota chce zakończenia finansowania lekcji religii z budżetu
państwa.

Ruch Palikota jest przeciwny finansowaniu lekcji religii z budżetu państwa
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

Ruch Palikota chce zakończenia finansowania lekcji religii z budżetu państwa. Jeszcze w tym tygodniu ugrupowanie ma przedstawić projekt ustawy zakładającej, że koszty lekcji religii pokrywaliby zainteresowani rodzice, pełnoletni uczniowie lub kościoły i związki wyznaniowe.

Taki zapis ma się znaleźć w projekcie noweli ustawy o systemie oświaty autorstwa Ruchu. Autorzy argumentują, że finansowanie lekcji religii z budżetu państwa narusza m.in. konstytucję.

RP chce także, by z preambuły do ustawy zniknęły słowa _ respektując chrześcijański system wartości _ - wynika z założeń.

Obecnie w preambule znajduje się zdanie: _ Nauczanie i wychowanie - respektując chrześcijański system wartości - za podstawę przyjmuje uniwersalne zasady etyki _. Ruch chce, by brzmiało ono: _ Nauczanie i wychowanie za podstawę przyjmuje uniwersalne zasady etyki _.

Według propozycji RP, niezmieniony ma pozostać obecny zapis w ustawie mówiący, że _ publiczne przedszkola, szkoły podstawowe i gimnazja organizują naukę religii na życzenie rodziców, publiczne szkoły ponadgimnazjalne na życzenie bądź rodziców bądź samych uczniów; po osiągnięciu pełnoletniości o pobieraniu nauki religii decydują uczniowie _.

Propozycja zakłada jednocześnie dodanie sformułowań, że: _ koszty organizacji zajęć z religii pokrywają zainteresowani rodzice lub pełnoletni uczniowie lub kościoły i związki wyznaniowe _, a _ umowy o pracę z nauczycielami religii zawierają odpowiednie osoby prawne kościołów i związków wyznaniowych _.

Autorzy noweli uzasadniają, że finansowanie nauczania religii przez władze publiczne powoduje, iż ustawowa klauzula niezależności od państwa kościołów i związków wyznaniowych w zakresie misji religijnej - zawarta w ustawie o gwarancjach wolności sumienia i wyznania - _ jest martwa _, _ władze publiczne otrzymują bowiem pretekst do ingerencji w przekaz religijny _.

Oceniają ponadto, że finansowanie zajęć katechetycznych z budżetu państwa narusza konstytucję. Powołują się przy tym na art. 25 ustawy zasadniczej mówiący, że _ władze publiczne w Rzeczypospolitej Polskiej zachowują bezstronność w sprawach przekonań religijnych, światopoglądowych i filozoficznych, zapewniając swobodę ich wyrażania w życiu publicznym _.

_ - Nie mieści się w tym przepisie propagowanie przez władze publiczne określonych treści religijnych lub wspieranie ich rozpowszechniania. A taki charakter ma finansowanie ze środków publicznych szkolnej katechezy, która jest podstawowym narzędziem przekazu określonych treści religijnych _ - napisano w założeniach do projektu.

Autorzy podkreślili też, że _ gwarancje zawarte w Konkordacie - umowie międzynarodowej pomiędzy Stolicą Apostolską a Rzecząpospolitą Polską - dotyczą wyłącznie organizacji, a nie finansowania katechezy; konstytucja także w żaden sposób nie nakazuje finansowania tych zajęć _.

W założeniach podkreślono, że proponowana zmiana zasad finansowania zajęć katechetycznych _ przyniesie budżetowi państwa i jednostek samorządu terytorialnego wymierne oszczędności _.

Nowelizacja proponowana przez Ruch Palikota miałaby wejść w życie z dniem 1 września 2013 roku.

Czytaj więcej w Money.pl
1 procent z podatków na partie. Palikot proponuje skok na kasę Politycy mogą dostawać dziesięć razy więcej niż teraz. Uda się się przekonać posłów?
Mowa nienawiści. PO chce zmian w kodeksie Własne projekty zmian w Kodeksie karnym w tej sprawie zgłosiły już Ruch Palikota oraz SLD.
Ta ustawa uchroni nas przed wysokimi karami Posłowie twierdzą, że najlepszą odpowiedzią na replikę KE jest jak najszybsze przyjęcie nowego prawa.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)