Notowania

religia w szkole
28.11.2012 18:36

Ruch Palikota jest przeciwny finansowaniu lekcji religii z budżetu państwa

Ruch Palikota chce zakończenia finansowania lekcji religii z budżetu państwa.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

Ruch Palikota chce zakończenia finansowania lekcji religii z budżetu państwa. Jeszcze w tym tygodniu ugrupowanie ma przedstawić projekt ustawy zakładającej, że koszty lekcji religii pokrywaliby zainteresowani rodzice, pełnoletni uczniowie lub kościoły i związki wyznaniowe.

Taki zapis ma się znaleźć w projekcie noweli ustawy o systemie oświaty autorstwa Ruchu. Autorzy argumentują, że finansowanie lekcji religii z budżetu państwa narusza m.in. konstytucję.

RP chce także, by z preambuły do ustawy zniknęły słowa _ respektując chrześcijański system wartości _ - wynika z założeń.

Obecnie w preambule znajduje się zdanie: _ Nauczanie i wychowanie - respektując chrześcijański system wartości - za podstawę przyjmuje uniwersalne zasady etyki _. Ruch chce, by brzmiało ono: _ Nauczanie i wychowanie za podstawę przyjmuje uniwersalne zasady etyki _.

Według propozycji RP, niezmieniony ma pozostać obecny zapis w ustawie mówiący, że _ publiczne przedszkola, szkoły podstawowe i gimnazja organizują naukę religii na życzenie rodziców, publiczne szkoły ponadgimnazjalne na życzenie bądź rodziców bądź samych uczniów; po osiągnięciu pełnoletniości o pobieraniu nauki religii decydują uczniowie _.

Propozycja zakłada jednocześnie dodanie sformułowań, że: _ koszty organizacji zajęć z religii pokrywają zainteresowani rodzice lub pełnoletni uczniowie lub kościoły i związki wyznaniowe _, a _ umowy o pracę z nauczycielami religii zawierają odpowiednie osoby prawne kościołów i związków wyznaniowych _.

Autorzy noweli uzasadniają, że finansowanie nauczania religii przez władze publiczne powoduje, iż ustawowa klauzula niezależności od państwa kościołów i związków wyznaniowych w zakresie misji religijnej - zawarta w ustawie o gwarancjach wolności sumienia i wyznania - _ jest martwa _, _ władze publiczne otrzymują bowiem pretekst do ingerencji w przekaz religijny _.

Oceniają ponadto, że finansowanie zajęć katechetycznych z budżetu państwa narusza konstytucję. Powołują się przy tym na art. 25 ustawy zasadniczej mówiący, że _ władze publiczne w Rzeczypospolitej Polskiej zachowują bezstronność w sprawach przekonań religijnych, światopoglądowych i filozoficznych, zapewniając swobodę ich wyrażania w życiu publicznym _.

_ - Nie mieści się w tym przepisie propagowanie przez władze publiczne określonych treści religijnych lub wspieranie ich rozpowszechniania. A taki charakter ma finansowanie ze środków publicznych szkolnej katechezy, która jest podstawowym narzędziem przekazu określonych treści religijnych _ - napisano w założeniach do projektu.

Autorzy podkreślili też, że _ gwarancje zawarte w Konkordacie - umowie międzynarodowej pomiędzy Stolicą Apostolską a Rzecząpospolitą Polską - dotyczą wyłącznie organizacji, a nie finansowania katechezy; konstytucja także w żaden sposób nie nakazuje finansowania tych zajęć _.

W założeniach podkreślono, że proponowana zmiana zasad finansowania zajęć katechetycznych _ przyniesie budżetowi państwa i jednostek samorządu terytorialnego wymierne oszczędności _.

Nowelizacja proponowana przez Ruch Palikota miałaby wejść w życie z dniem 1 września 2013 roku.

Czytaj więcej w Money.pl
1 procent z podatków na partie. Palikot proponuje skok na kasę Politycy mogą dostawać dziesięć razy więcej niż teraz. Uda się się przekonać posłów?
Mowa nienawiści. PO chce zmian w kodeksie Własne projekty zmian w Kodeksie karnym w tej sprawie zgłosiły już Ruch Palikota oraz SLD.
Ta ustawa uchroni nas przed wysokimi karami Posłowie twierdzą, że najlepszą odpowiedzią na replikę KE jest jak najszybsze przyjęcie nowego prawa.
Tagi: religia w szkole, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz