Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
więzienia w polsce
18.12.2011 08:19

RPO upomina się o kąpiele dla więźniów

Prośbę o zmianę przepisów Irena Lipowicz skierowała do ministra sprawiedliwości Jarosława Gowina.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Tim Pearce, Los Gatos/CC/Flickr)

Wszyscy więźniowie powinni móc się kąpać co najmniej dwa razy tygodniowo - uważa Rzecznik Praw Obywatelskich. Teraz taką możliwość mają więzione kobiety i chorzy. Prośbę o zmianę przepisów Irena Lipowicz skierowała do ministra sprawiedliwości Jarosława Gowina.

W liście Lipowicz podkreśliła, że do jej biura wpływają wnioski mężczyzn pozbawionych wolności, którzy wskazują na problemy w utrzymaniu higieny osobistej w zakładach karnych i aresztach śledczych. Zaznaczają oni, że ciepła kąpiel raz w tygodniu jest niewystarczająca oraz stanowi poważne utrudnienie w utrzymaniu czystości i schludnego wyglądu. Skarżą się też, że kąpiel jest za krótka - trwa tylko 5 minut.

Lipowicz przypomniała, że zgodnie z Kodeksem karnym wykonawczym skazany ma prawo do warunków higieny odpowiednich ze względu na zachowanie zdrowia. Zapis ten doprecyzowano w rozporządzeniu Ministra Sprawiedliwości z 2003 r., które stanowi, że skazany oraz aresztowany korzysta co najmniej raz w tygodniu z ciepłej kąpieli. _ - Częstsze kąpiele przysługują tylko niektórym grupom osadzonych np. zatrudnionym przy pracach brudzących, chorym czy też skazanym kobietom _ - dodała Lipowicz.

Zdaniem RPO istnieje potrzeba zapewnienia mężczyznom pozbawionym wolności możliwości częstszego korzystania z kąpieli. Według niej przepisy umożliwiają to, ale oczekiwane przez nią rozwiązania może przynieść tylko zmiana ministerialnego rozporządzenia.

Jak dodała RPO, Europejskie Reguły Więzienne, które określają dopuszczalne ograniczenia praw osób uwięzionych, stanowią: _ udostępnia się odpowiednie pomieszczenia, tak aby każdy więzień mógł wykąpać się lub wziąć prysznic w temperaturze stosownej do klimatu, jeśli możliwe codziennie, lecz przynajmniej dwa razy w tygodniu (lub w razie potrzeby częściej) w interesie ogólnej higieny _. Podkreśliła, że Europejski Komitet do Spraw Zapobiegania Torturom oraz Nieludzkiemu lub Poniżającemu Traktowaniu albo Karaniu (CPT) po wizytacji polskich więzień w 2009 r. zwrócił uwagę na sytuację więźniów co do zapewnienia im kąpieli jedynie raz w tygodniu. CPT wezwało polskie władze do rozważenia zwiększenia częstotliwości korzystania z pryszniców.

_ Nie mam wątpliwości, że Polska jako członek ONZ i Rady Europy winna uwzględniać treść wskazanych zaleceń międzynarodowych przy kształtowaniu prawa wewnętrznego i podejmować wysiłki zmierzające do ich realizacji w swoich jednostkach penitencjarnych _ - napisała Lipowicz.

Z tych względów zwróciła się ona do Gowina o podjęcie inicjatywy prawodawczej w celu zmiany przepisów - tak by mężczyźni pozbawieni wolności mieli zapewnioną możliwość korzystania z ciepłej kąpieli co najmniej dwa razy w tygodniu. Rzeczniczka Gowina Patrycja Loose poinformowała, że pismo RPO już wpłynęło; będzie przygotowana odpowiedź.

Czytaj o innych działaniach RPO
[ ( http://static1.money.pl/i/h/203/t96203.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/rzecznik;praw;obywatelskich;chce;ograniczenia;podsluchow,197,0,976581.html) Polskie tajne służby pobiły unijny rekord Zdaniem Ireny Lipowicz prawa tajnych służby w Polsce są nieprecyzyjne, przez co mogą być nadużywane.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/184/t95672.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/rpo;upomina;sie;w;mon;o;zolnierzy;ze;specpulku,181,0,943029.html) Kobieta broni żołnierzy przed decyzją MON Chodzi o 36. specjalnego pułku lotnictwa transportowego, przeznaczony przez resort do likwidacji.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/226/t17634.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/recznik;praw;obywatelskich;apeluje;w;sprawie;eksmisji,83,0,880723.html) Będą eksmisje na bruk? Przez spóźnienie Kamila Dołowska z Biura Rzecznika Praw Obywatelskich zaapelowała do parlamentarzystów o pilne opracowanie prawa, chroniącego lokatorów, wysiedlanych z mieszkań za długi.
Tagi: więzienia w polsce, więźniowie, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz