Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

RPO: trzeba rozmawiać o godnym umieraniu

0
Podziel się:

Irena Lipowicz uważa, że należy rozpocząć debatę o tym czy stosować wobec pacjentów uporczywą terapię.

RPO: trzeba rozmawiać o godnym umieraniu
(STANISLAW KOWALCZUK/East News)

Eutanazja - nie, dyskusja o godnym umieraniu - tak. Rzecznik Praw Obywatelskich uważa, że należy rozpocząć debatę o tym czy stosować wobec pacjentów uporczywą terapię.

Irena Lipowicz mówiła w Salonie Politycznym Trójki, że nie jest zwolennikiem pojęcia _ testament życia _, które proponuje Ruch Palikota. Pacjenci mogliby w nim zapisywać na przykład brak zgody na uporczywą terapię, a lekarz musiałby się do tego zastosować. Zdaniem Rzecznik, to złe podejście. _ - Uważam, że powinna być zgoda pacjentów na uporczywą terapię albo przyzowlenie na naturalną śmierć, Podstawą jest komunikacja lekarz-pacjent - _ uzasadnia.

Zdaniem Rzecznik, kwestia godnego umierania to jeden z problemów ludzi w podeszłym wieku. Irena Lipowicz wyraziła nadzieję, że doczekamy się _ kompleksowej polityki senioralnej _.

Rzecznik liczy na _ wielkie przebudzenie _ w tej sprawie po niedzielnym finale Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, z którego część środków będzie przeznaczonych na potrzeby seniorów i ośrodków geriatrycznych dla nich. _ - Sytuacja starszych osób jest tak dramatyczna, że wymaga to szybkiej interwencji - _powiedziała Lipowicz.

W tym roku pomoc Orkiestry - oprócz szpitali dziecięcych - będzie skierowana także do osób powyżej 80. roku życia. To pacjenci 35 oddziałów geriatrycznych, w których jest około 750 łóżek.

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)