Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

RPA: Do 35 lat więzienia dla spiskowców

0
Podziel się

Na taką karę skazano pięciu liderów grupy rasistowskiej w RPA, którzy zamierzali zabić Nelsona Mandelę.

RPA: Do 35 lat więzienia dla spiskowców
(AP/Fotolink/East News)
bEiUQxit

Na taką karę skazano pięciu liderów grupy rasistowskiej w RPA, którzy zamierzali zabić Nelsona Mandelę i pozbyć się z kraju wszystkich czarnoskórych. Pozostali z 21 oskarżonych dostali od 5 do 20 lat. Proces trwał ponad 10 lat.

Skazani ekstremiści, wśród których znaleźli się byli wykładowcy uniwersyteccy, lekarz i oficerowie, mają obecnie od 32 do 74 lat. Niektórzy otrzymali wyroki w zawieszeniu; dziewięciu oskarżonych wyszło na wolność po 11 latach spędzonych za kratami podczas trwania procesu.

Skazanych uznano za winnych zdrady stanu, terroryzmu, sabotażu. Gdyby udało im się przejąć władzę, zamierzali _ wygnać z kraju czarnych _ i utworzyć _ państwo białych _. Planowali też serię zamachów w kraju. Mieli też zamiar wysadzić w powietrze samochód pierwszego czarnoskórego prezydenta RPA, laureata Pokojowej Nagrody Nobla Nelsona Mandeli.

bEiUQxiv

Spiskowcy zamierzali wyekspediować wszystkich czarnych (stanowiących ok. 80 proc. 45-milionowej ludności RPA) pieszo autostradą do sąsiedniego Zimbabwe. Ludność hinduską (2,5 proc. populacji) zamierzano załadować na statki i wysłać do Indii. Tych, którzy stawialiby opór, zamierzano rozstrzelać.

Pozarządowa grupa o nazwie Pomoc Prawna utrzymuje, że zakończony we wtorek proces był jednym z najdłuższych i najdroższych w RPA i kosztował ok. 36 mln randów (3,6 mln dolarów).

Czytaj więcej w Money.pl
Mandela w krytycznym stanie opuszcza szpital Zespół lekarzy opiekujących się byłym prezydentem RPA jest przekonany, że otrzyma on taką samą opiekę w domu, jak w szpitalu.
Mandela w szpitalu, rodzina kłóci się o pogrzeb Południowoafrykański sąd rozstrzygnął w ostry spór o miejsce pochówku byłego prezydenta Nelsona Mandeli, do jakiego doszło między jego córkami i wnukiem.
bEiUQxiW
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)