Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
rosja
23.10.2012 20:08

Rozszerzenie definicji zdrady stanu przegłosowane

Duma Państwowa, izba niższa rosyjskiego parlamentu, rozszerzyła dzisiaj określenie zdrady stanu.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Sebastian Derungs /<br>World Economic Forum/<br>CC/Flickr)

Duma Państwowa, izba niższa rosyjskiego parlamentu, rozszerzyła dzisiaj określenie zdrady stanu, co jak twierdzą krytycy władzy jest częścią rozprawy Kremla z przeciwnikami i może posłużyć do oskarżenia wielu osób o szkodzenie państwu.

Proponowane zmiany redefiniują zdradę stanu, włączając do tego pojęcia działania polegające na pomocy finansowej i technicznej tym, którzy chcą narazić na szwank bezpieczeństwo Rosji, jej _ porządek konstytucyjny, suwerenność i integralność państwową i terytorialną _. Wprowadzone zmiany zaostrzają też kryteria ochrony tajemnicy państwowej.

Ustawę, która uzupełnia kodeks karny, przyjęto dzisiaj w drugim i trzecim - ostatnim - czytaniu stosunkiem głosów 375 do 2. Kolejnym krokiem jest głosowanie w izbie wyższej - Radzie Federacji - i podpis prezydenta.

Opozycyjna partia Sprawiedliwa Rosja mówi, że była przeciwna zmianom, gdyż tak szerokie pojęcie zdrady stanu oznacza, że _ niemal każdy obywatel Rosji, który ma jakiekolwiek kontakty z obcokrajowcami _, może zostać oskarżony o zdradę ojczyzny.

Obrońcy praw człowieka ostrzegają, że nowe prawo może być użyte przeciwko każdemu, kto się narazi władzom._ - To prawo uchwalono, by móc je dowolnie interpretować _ - powiedział Aleksandr Czerkasow ze stowarzyszenia Memoriał. _ - Wyobraźmy sobie, że (władze) potraktują to poważnie i zaczną stosować do każdego te zasady. To będzie oznaczać pożegnanie się z życiem społecznym i politycznym, a także z kontaktami międzynarodowymi _.

Wcześniej w tym roku rosyjski parlament uchwalił ustawę zaostrzającą zasady działania organizacji pozarządowych (NGO's), które otrzymują granty z zagranicy i uczestniczą w życiu politycznym. Zgodnie z tym aktem prawnym wspomniane NGO's otrzymają status _ organizacji pełniących funkcje zagranicznych agentów _ i zostaną objęte restrykcyjną kontrolą ze strony państwa.

Czytaj więcej w Money.pl
Bloger wygrał wybory na szefa opozycji Adwokat, bojownik z korupcją i bloger Aleksiej Nawalny zdobył najwięcej głosów - 43 tys. - w trzydniowych internetowych wyborach do opozycyjnej Rady Koordynacyjnej.
Tak Gowin interweniuje ws. zdjęć ze Smoleńska Minister sprawiedliwości Jarosław Gowin rozmawiał w poniedziałek ze swoim rosyjskim odpowiednikiem Aleksandrem Konowałowem o sprawie zamieszczenia w internecie zdjęć ofiar katastrofy smoleńskiej - poinformował PAP resort sprawiedliwości.
Negocjują dostawy gazu. Putin ma swój interes Według mediów w Rosji do rozmów Putina i Janukowycza doszło z inicjatywy Kremla, który dał do zrozumienia Kijowowi, że jest gotów do negocjowania nowego porozumienia.
Tagi: rosja, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz