Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rozpracowanie gangu Fanchiniego. Belgia dostanie 800 tys. dol. od USA

0
Podziel się:

Szef mafii, urodzony w 1956 roku w Polsce z ojca Włocha miał 80 kont bankowych w wielu krajach, kolekcjonował jachty, luksusowe samochody i diamenty.

Rozpracowanie gangu Fanchiniego. Belgia dostanie 800 tys. dol. od USA
(historic.brussels/CC/Flickr)

Czek na 800 tys. dolarów przekazała amerykańska agencja antynarkotykowa DEA dla Belgii w uznaniu dla udziału belgijskiej policji w rozpracowaniu gangu i aresztowaniu mafijnego bossa Riccardo Fanchiniego - Ryszarda Koziny.

Czek przekazano w ambasadzie amerykańskiej szefowej belgijskiej policji federalnej Catherine De Bolle. Pieniądze pochodzą ze środków skonfiskowanych w ramach śledztwa przeciwko Fanchiniemu, którego w październiku 2007 roku aresztowano w Wielkiej Brytanii.

Obecny podczas uroczystości w ambasadzie szef wydziału DEA na Europę i Afrykę Russell Benson powiedział, że Fanchini, silnie związany z mafią rosyjską, prowadził przestępczą działalność obejmującą handel narkotykami, przemyt papierosów i pranie brudnych pieniędzy i był jednym z głównych światowych przestępców.

Urodzony w 1956 roku w Polsce z ojca Włocha miał 80 kont bankowych w wielu krajach, kolekcjonował jachty, luksusowe samochody i diamenty - powiedział Benson._ - Bardzo inteligentnemu _ Fanchiniemu udawało mu się umknąć przed organami ścigania w latach 80. i 90.; przedstawiano go wówczas jako _ jednego z bossów mafii rosyjskiej _ - dodał.

Długie śledztwo, które doprowadziło do likwidacji całej sieci i aresztowania 40 jej członków, prowadzono w ścisłej współpracy z kilkoma krajami - poinformowała De Bolle. Szczególną rolę odegrała w nim policja w Antwerpii, gdzie Fanchini przez pewien czas mieszkał i pod przykrywką zajmowania się eksportem i importem prowadził działalność mafijną.

Fanchini odsiaduje w USA karę 10 lat więzienia, jaką udało mu się wynegocjować w zamian za przyznanie się do winy. Przekazane przez DEA pieniądze stanowią około 40 proc. środków przejętych podczas śledztwa. Przeznaczone zostaną na modernizację wyposażenia belgijskiej policji.

Czytaj więcej w Money.pl
Berlusconi przed sądem: nie płaciłem mafii Były premier Włoch był przesłuchiwany w Rzymie przez sędziów jako świadek w procesie przeciw mafii sycylijskiej.
Nieoczekiwana dymisja. Zapowiadał reformy Ujawnił, że "od 12 lat wewnątrz czeskiej policji działa sieć przestępcza zajmująca się wymuszaniem haraczy".
Tak uczcili wyjście na wolność bossa mafii Na to, że na południu Włoch powszechnym zwyczajem jest oddawanie hołdów szefom kamorry.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)