Notowania

działalność krrit
07.12.2012 13:45

Rozporządzenie KRRiT. 26 mln złotych za koncesję na nadawanie w wersji HD

Jest nowe rozporządzenie KRRiT o wysokości koncesji na nadawanie w multipleksie cyfrowym.

Podziel się
Dodaj komentarz
(charlesdyer/CC/Flickr)

25 mln 890 tys. zł za koncesję na nadawanie na multipleksie cyfrowym ogólnopolskiego programu telewizyjnego w jakości HD oraz 12 mln 945 tys. zł za nadawanie programu w jakości SD - takie opłaty przewiduje opublikowane w piątek rozporządzenie KRRiT.

Rozporządzenie w sprawie wysokości opłat za udzielenie koncesji na rozpowszechnianie programów radiowych i telewizyjnych oraz sposobu ich wyliczania Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji wydała we wtorek. Dzisiaj zostało ogłoszone w Dzienniku Ustaw.

Maksymalne stawki opłat za koncesje zostały określone w ostatniej noweli ustawy o radiofonii i telewizji z października br. Zgodnie z tą nowelą w przypadku koncesji na naziemne rozpowszechnianie programu telewizyjnego, zarówno analogowego, jak i cyfrowego (na multipleksie), opłata może wynosić 25 mln 890 tys. zł.

Już podczas prac parlamentarnych przewodniczący Krajowej Rady Jan Dworak zapowiedział, że w rozporządzeniu, które KRRiT wyda po wejściu noweli w życie, stawka za nadawanie programu w standardowej jakości obrazu (SD) zostanie ustalona jako połowa stawki maksymalnej.

Obniżenia maksymalnej stawki opłaty za koncesję domagał się m.in. nadawca TV Trwam - fundacja Lux Veritatis o. Tadeusza Rydzyka - która ma ubiegać się o miejsce na multipleksie w konkursie, który KRRiT jest zobowiązana ustawą o wdrożeniu naziemnej telewizji cyfrowej ogłosić przed końcem tego roku.

Media związane z o. Rydzykiem informowały, że nowela ustawy dotycząca opłat za koncesje oznacza konieczność zapłaty przez Radio Maryja i Telewizję Trwam ok. 45 mln zł rocznie. Zasiadający w KRRiT Krzysztof Luft wyjaśnił, że nie jest to prawda - Radio Maryja jest zwolnione z opłat koncesyjnych jako nadawca społeczny, zaś koncesja satelitarna dla TV Trwam została w lipcu tego roku przedłużona do 2023 r.

Jednorazowa opłata za tę koncesję wyniosła 10 tys. zł. Podkreślił także, że gdyby TV Trwam wygrała konkurs na miejsce na multipleksie, będzie musiała zapłacić ok. 12 mln zł za koncesję na 10 lat - tyle samo, co nadawcy, którzy na multipleksie już są obecni.

Rozporządzenie KRRiT wejdzie w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia. Po tym czasie KRRiT będzie mogła ogłosić konkurs na cztery miejsca na pierwszym multipleksie (MUX-1).

Dotąd uruchomiono w Polsce trzy multipleksy. Zgodnie z ustawą o wdrożeniu naziemnej telewizji cyfrowej multipleks trzeci (MUX-3) został przeznaczony dla telewizji publicznej (TVP), drugi (MUX-2) - dla dotychczasowych, komercyjnych nadawców naziemnych, m.in. Polsatu i TVN, zaś multipleks pierwszy (MUX-1) - ostatni, który ruszył przed planowanym na lipiec 2013 r. ostatecznym wyłączeniem nadawania analogowego w Polsce - dla nowych nadawców.

Czasowo programy TVP zajmują też trzy miejsca na MUX-1. Zgodnie z harmonogramem wdrażania cyfrowego nadawania TVP ma je zwolnić nie później niż 27 kwietnia 2014 r., a przed końcem 2012 r. KRRiT ma ogłosić na nie konkurs. Według zapowiedzi Krajowej Rady, jedno z miejsc zostanie przeznaczone dla programu społeczno-religijnego.

Cztery inne miejsca na tym multipleksie Krajowa Rada rozdysponowała w ub. roku. W zakończonym w kwietniu 2011 r. konkursie startowało 17 nadawców, zwyciężyli: Kino Polska TV, Eska TV, ATM Grupa i Stavka. W lipcu KRRiT poinformowała, że program Kino Polska Nostalgia (po tym, jak spółka Kino Polska TV zrezygnowała z koncesji na nadawanie) zastąpi Polo TV - program z polską muzyką.

Od decyzji KRRiT odwoływała się m.in. fundacja o. Rydzyka, która miejsca w konkursie nie zdobyła. Odwołanie zostało odrzucone przez KRRiT, a późniejsza skarga - oddalona przez Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie. Fundacja złożyła skargę kasacyjną do NSA - nie została ona jeszcze rozpatrzona.

Czytaj więcej w Money.pl
Tyle trzeba będzie płacić za koncecję RTV W noweli określono m.in. maksymalną wysokość opłat za udzielenie koncesji.
Rząd spóźnia się z ważną ustawą. Oto efekty Wiceprzewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Witold Graboś ocenił, że nowe przepisy raczej nie wejdą w życie na czas.
Spisek przeciwko TV Trwam? KRRiT ujawnia Jan Dworak: _ Decyzja o nieprzyznaniu miejsca na platformie dla Telewizji Trwam to nie jest wyraz walki z Kościołem _.
Tagi: działalność krrit, krrit, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz