Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wybory w serbii
16.03.2014 09:14

Rozpoczęły się przyspieszone wybory parlamentarne w Serbii

Bezrobocie w Serbii wynosi 27 proc. W kraju liczącym 7,1 mln mieszkańców jest 1,8 mln emerytów i 1,7 mln pracujących, a średnie zarobki kształtują się na poziomie 350 euro.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Sergeibach/Dreamstime)

W Serbii dzisiaj odbywają się przyspieszone wybory parlamentarne. Według sondaży faworytem jest liberalna Serbska Partia Postępowa (SNS) wicepremiera Aleksandra Vuczicia, otrzymując 44-46 procent głosów.

Socjaliści premiera Ivicy Daczicia mogą liczyć na 14 proc. poparcia, Partia Demokratyczna (DS) na 8 proc., Nowa Partia Demokratyczna (NDS) - 7-8 proc., Liberalna Partia Demokratyczna (LDP) - 5-6 proc., a Serbska Partia Radykalna (SRS) na niespełna 3 proc. Głosowanie odbędzie się w godzinach 7-20; pierwsze wyniki spodziewane są w nocy.

Vuczić, dawny skrajny serbski nacjonalista, który przeistoczył się w nowoczesnego europejskiego liberała, postanowił doprowadzić do wcześniejszych o dwa lata wyborów, widząc szybko rosnące słupki swej popularności.

_ - 16 marca zdecyduje się przyszłość Serbii _- oświadczył Vuczić. _ - Nie będziemy mieli wystarczająco silnej władzy i nie będziemy mogli przeprowadzić niezbędnych reform, jeśli nie uzyskamy 50 proc. głosów _.

Zacofana serbska gospodarka od czterech lat zwiększa co roku dług publiczny o 7 proc. PKB (wynosi on obecnie 60 proc. PKB). Aby przestawić ją na tory rozwoju, Vuczić zamierza zamknąć znaczną część nierentownych państwowych przedsiębiorstw.

Bezrobocie w Serbii wynosi 27 proc. W kraju liczącym 7,1 mln mieszkańców jest 1,8 mln emerytów i 1,7 mln pracujących, a średnie zarobki kształtują się na poziomie 350 euro.

Nowy serbski rząd będzie musiał podjąć próbę rozwiązywania niezwykle trudnych problemów gospodarczych i społecznych. A także przełamania nastrojów beznadziei, jakie panują w serbskim społeczeństwie wobec ogólnej niewiary w możliwość zmiany nawyków skorumpowanej w znacznym stopniu serbskiej biurokracji.

Czytaj więcej w Money.pl
Talibowie zakłócą wybory prezydenckie? Afgańscy bojownicy ostrzegli, że mobilizują wszystkie siły, by zakłócać głosowanie zaplanowane na 5 kwietnia.
Pierwsze wybory za rządów Kim Dzong Una To pierwsze wybory za rządów Kim Dzong Una, który przejął władzę w grudniu 2011 r. po śmierci swojego ojca Kim Dzong Ila.
Platforma zatwierdza listy kandydatów do PE Listę kandydatów na europosłów zatwierdził zarząd regionu lubelskiego Platformy Obywatelskiej.
Tagi: wybory w serbii, bezrobocie, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz