Spotkanie będzie dotyczyło polskiego wsparcia dla Ukrainy m.in. w reformie samorządowej i zwalczaniu korupcji.
Temat posiedzenia Rady to: _ Polska wobec sytuacji na Ukrainie - wnioski na przyszłość _. Jak poinformowała kancelaria prezydenta, o godz. 10.40 planowane są oświadczenia prezydenta Bronisława Komorowskiego i premiera Donalda Tuska.
Prezydent mówił, że zwołał Radę Gabinetową, bo trzeba się zastanowić, jak systematycznie wspomagać proces modernizacji na Ukrainie, a nie tylko doraźnie reagować na kryzys.
Komorowski tłumaczył, że posiedzenie Rady ma _ jednocześnie pozwolić na określenie sytuacji, w której my się znajdujemy, także ze względu na zjawiska kryzysowe na Ukrainie, które być może się jeszcze nie kończą _. _ To dotyczy także problemów gospodarczych, bo przecież kryzys gospodarczy na Ukrainie powoduje i straty polskich firm _ - zaznaczył prezydent.
Szefowa prezydenckiego biura prasowego Joanna Trzaska-Wieczorek informowała, że uczestnicy Rady będą rozmawiali o koordynacji działań państwa polskiego w kontekście kryzysu na Ukrainie, w tym wsparciu Ukrainy w reformie samorządu terytorialnego, w zwalczaniu korupcji oraz pomocy małym i średnim przedsiębiorstwom.
Polskie władze deklarowały, że nasz kraj jest gotowy pomóc Ukrainie i może wesprzeć ją w przeprowadzaniu koniecznych refom, w tym samorządowej i finansów publicznych. W ubiegły poniedziałek w Kijowie przebywała polska delegacja z udziałem prezydenckich ministrów: szefa kancelarii prezydenta Jacka Michałowskiego, Olgierda Dziekońskiego i Jaromira Sokołowskiego.
Po spotkaniach wicepremier Ukrainy Wołodymyr Hrojsman poinformował, że w ciągu miesiąca przy pomocy polskich ekspertów, na czele z posłem PO Marcinem Święcickim, zostanie przygotowana i przedstawiona rządowi oraz parlamentowi w Kijowie koncepcja reformy samorządowej.
Pod koniec marca w kancelarii prezydenta dyskutowano o projektowanym polsko-ukraińskim funduszu wspierania małych i średnich przedsiębiorstw na Ukrainie, który ma powstać przy udziale polskich banków. Według założeń projekty mają być wspierane z puli wynoszącej 300 mln zł.
Rada Gabinetowa zwoływana jest przez prezydenta dla omówienia spraw szczególnie ważnych dla interesu państwa. Radę tworzy Rada Ministrów obradująca pod przewodnictwem prezydenta; Radzie nie przysługują kompetencje rządu, nie ma możliwości podejmowania wiążących decyzji.
Wtorkowa Rada Gabinetowa będzie czwartą zwołaną przez Bronisława Komorowskiego. Pierwszą zwołał jeszcze jako pełniący obowiązki głowy państwa w czerwcu 2010 roku w sprawie sytuacji powodziowej w Polsce. Kolejna - w połowie czerwca 2011 roku poświęcona była polskiej prezydencji w Unii Europejskiej, a w lutym 2013 roku - dotyczyła planu działań ws. przyjęcia w Polsce euro.
Czytaj więcej w Money.pl | |
---|---|
Dzień kanonizacji papieża wolny od pracy? Kanonizacja polskiego papieża to dla większości Polaków wielkie wydarzenie, dlatego politycy Solidarnej Polski chcieliby, by ludzie mogli spędzić ten dzień albo w Rzymie, albo oglądając relacje telewizyjne. | |
Komorowski podejmuje prezydenta Gruzji Polski prezydent na początku marca zadeklarował poparcie dla szybkiego podpisania umowy stowarzyszeniowej UE-Gruzja. | |
Łatwiej będzie zbierać pieniądze na ulicy Zbieranie datków przez sms-y lub przelewy na konto, nie będzie wymagało zgłoszenia. Są też inne, ważne zmiany. |