Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rozpad Ukrainy? Ławrow ujawnia stanowisko Mokswy

0
Podziel się:

Rosyjski szef MSZ zarzucił Unii Europejskiej ingerowanie w sytuację na Ukrainie. Jako przykład wymienił wizyty polityków z państw UE na kijowskim Majdanie.

Rozpad Ukrainy? Ławrow ujawnia stanowisko Mokswy
(AP/Fotolink/East News)

Minister spraw zagranicznych Federacji Rosyjskiej Siergiej Ławrow oświadczył, że Rosja jest zaniepokojona rozwojem sytuacji na Ukrainie. Ocenił też, że wydarzenia w Kijowie dowodzą, iż sytuacja wymyka się spod kontroli liderów ukraińskiej opozycji.

Ławrow oznajmił również, że cofnięcie Iranowi przez sekretarza generalnego ONZ Ban Ki Muna zaproszenia do udziału w konferencji pokojowej Genewa 2 w sprawie Syrii jest błędem. Dodał, że krok ten to jednak nie katastrofa.

Szef rosyjskiej dyplomacji mówił o tym na swojej dorocznej konferencji prasowej w Moskwie, na której podsumował politykę zagraniczną Rosji w 2013 roku.

_ - Wzywamy wszystkie strony do rozwiązywania problemów na drodze dialogu, w ramach konstytucji Ukrainy _ - oznajmił Ławrow komentując sytuację w Kijowie. _ Potępiamy wszelką przemoc _ - podkreślił.

Rosyjski minister zarzucił Unii Europejskiej ingerowanie w sytuację na Ukrainie, a jako przykład wymienił wizyty polityków z państw UE na kijowskim Majdanie. W ocenie Ławrowa, niektóre kraje Unii postępują wobec Ukrainy _ w sposób bezceremonialny _. _ Ten i ów nawet uczestniczy w antyrządowych akcjach w państwie, z którym utrzymuje stosunki dyplomatyczne _ - zauważył.

Minister zaprzeczył, by to Rosji ingerowała w sytuację w Kijowie. _ Chcemy, by Ukraina była stabilna. Zbyt wiele łączy nasze kraje, byśmy dolewali oliwy do płonącego tam ognia _ - oświadczył.

Ławrow zadeklarował, że Moskwa gotowa jest wystąpić w roli pośrednika w uregulowaniu kryzysu politycznego na Ukrainie. _ Warunek musi być jeden - że zostaniemy o to poproszeni _ - zaznaczył. _ Rozumiemy, że taka pomoc teraz nie jest potrzebna, trwają bowiem bezpośrednie kontakty między prezydentem, rządem i opozycją _ - dodał.

Szef dyplomacji Rosji określił jako prowokacyjne wszelkie rozważania na temat możliwego rozpadu Ukrainy. _ Czynimy wszystko, aby do tego nie dopuścić; aby ustabilizować sytuację _ - oznajmił.

Ławrow zapewnił, że Rosja gotowa jest wysłuchać opinii Unii Europejskiej na temat sytuacji na Ukrainie podczas przyszłotygodniowego szczytu UE-FR w Brukseli.

Komentując cofnięcie zaproszenia dla Iranu na konferencję w sprawie Syrii, rosyjski minister skonstatował także, iż nie może to nie wywoływać zdziwienia. _ Tym bardziej, że USA niejednokrotnie przyznawały, że Iran ma ważną rolę do odegrania w uregulowaniu kryzysu syryjskiego _ - powiedział.

Ławrow odrzucił uzasadnienie tego posunięcia, sformułowane przez sekretarza generalnego ONZ. _ Ban Ki Mun powiedział, że zmuszony był cofnąć zaproszenie dla Iranu, gdyż ten nie popiera zasad uregulowania konfliktu zwartych w Komunikacie Genewskim. Jest to nieprawdziwe uzasadnienie. Cofnięcia zaproszenia zażądali ci, którzy domagają się, aby wynikiem realizacji komunikatu była zmiana rządu w Syrii. Jest to nierzetelna interpretacja tego, co uzgodniono w Genewie _ - wskazał.

Szef dyplomacji FR zapewnił, że jego kraj nie dostarcza do Syrii żadnych rodzajów broni, które byłyby zakazane. _ Nie dostarczamy do Syrii niczego, co byłoby zakazane i co mogłoby zdestabilizować sytuację w regionie _ - oświadczył.

Ławrow potwierdził, że w środę weźmie udział w szwajcarskim kurorcie Montreux w konferencji pokojowej Genewa 2. Podkreślił przy tym, że w forum tym powinni uczestniczyć _ wszyscy gracze zewnętrzni, mający wpływ na sytuację w Syrii _. Minister zauważył również, że cofnięcie Iranowi zaproszenia do udziału w tej konferencji _ nie zwiększy autorytetu ONZ _.

Ławrow oznajmił także, iż Rosja jest zadowolona, że tak w kwestii kryzysu w Syrii, jak i programu atomowego Iranu przeważyły podejścia, opierające się na normach prawa międzynarodowego.

Czytaj więcej w Money.pl
Bijatyka w centrum Kijowa. Kliczko łapie napastników W centrum stolicy Ukrainy doszło do gwałtownych starć. - _ Mamy sytuację jak na wojnie _ - mówi szef Udaru.
Prezydent Ukrainy apeluje do rodaków - _ Gdy pokojowe protesty przeradzają się w masowe burdy jestem przekonany, że zagrażają nie tylko mieszkańcom Kijowa, ale i całej Ukrainy - zaznaczył Janukowycz. _
200 osób rannych w zamieszkach w Kijowie Milicja, w którą rzucano kostką brukową, pałkami i koktajlami Mołotowa, odpowiadała wystrzałami z broni na gumowe kule i granatami hukowymi.
Ostra reakcja Sikorskiego w sprawie Ukrainy - _ Po tym co prezydent Janukowycz dokonał w ostatnich tygodniach będziemy oceniać nie jego słowa, ale czyny _- dodał minister Sikorski.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)