Wydaje się, że nazwy te są synonimiczne, nikt zaś nie sprawdza regulaminu parkingu przed pozostawieniem tam pojazdu.
Jednakże zgodnie z orzecznictwem parking strzeżony i dozorowany działają w oparciu o inne przepisy, zatem także ich odpowiedzialność nie jest identyczna.
Pozostawienie samochodu na parkingu strzeżonym oznacza zawarcie umowy przechowania (art. 835 kc i nast.), przez którą przechowawca zobowiązuje się zachować w stanie nie pogorszonym rzecz ruchomą oddaną mu na przechowanie. Istotne jest jednak dostateczne zindywidualizowanie rzeczy pozostawionej na przechowanie - np. poprzez określenie w umowie przechowania numeru rejestracyjnego oraz modelu pojazdu. Tylko pod takim warunkiem właściciel parkingu strzeżonego może ponosić odpowiedzialność za prawidłową i skuteczną ochronę przed utratą lub uszkodzeniem pojazdu pozostawionego na przechowanie.
Dla odmiany przez pozostawienie auta na parkingu dozorowanym dochodzi wyłącznie do zawarcia umowy wynajęcia miejsca postojowego. Nie ma przy tym znaczenia czy parking jest otoczony ogrodzeniem, przy wjeździe znajduje się szlaban obsługiwany przez pracownika parkingu.
Pozostawiając samochód na takim parkingu musimy się liczyć z odmową zapłaty odszkodowania za skradziony lub uszkodzony samochód.
or