Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Rozmowy pokojowe w Mińsku. W przypadku fiaska UE może zaostrzyć sankcje wobec Rosji

0
Podziel się:

Do tej pory UE nałożyła na Rosję ograniczenia w dostępie do kapitału dla rosyjskich banków państwowych i firm naftowych.

Rozmowy pokojowe w Mińsku. W przypadku fiaska UE może zaostrzyć sankcje wobec Rosji
(World Economic Forum/Flickr (CC BY-NC-SA 2.0))

W przypadku fiaska rozmów w Mińsku w sprawie uregulowanie konfliktu na wschodzie Ukrainy, Unia Europejska powróci do tematu zaostrzenia sankcji gospodarczych wobec Rosji - ocenił w środę wysoki rangą urzędnik unijny.

_ - Jeśli proces pokojowy zakończy się widocznym fiaskiem, to nie mam wątpliwości, że temat dalszych restrykcji powróci na stół rozmów _ - powiedział urzędnik, prosząc o zachowanie anonimowości.

Dodał, że do dyskusji na ten temat może dojść na nieformalnym szczycie UE w czwartek w przypadku niepowodzenia planowanych na środę negocjacji w Mińsku w tzw. formacie normandzkim, czyli z udziałem przywódców Ukrainy, Rosji, Niemiec i Francji._ - Przywódcy UE mogą wówczas zlecić prace nad dalszymi restrykcjami _ - powiedział.

Odrzucił też sugestie, jakoby UE została odsunięta na margines, jeśli chodzi o próby uregulowania konfliktu ukraińskiego. Zapewnił, że przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk jest w kontakcie z prezydentem Francji Francois Hollande'em, niemiecką kanclerz Angelą Merkel i prezydentem Ukrainy Petrem Poroszenką, z którym we wtorek rozmawiał telefonicznie i zaprosił go na unijny szczyt.

_ - Ukraina i Rosja wybrały jako mediatorów przywódców Francji i Niemiec, a nie UE (...). Wyniki negocjacji będą zależeć w pierwszej kolejności od woli politycznej prezydenta Rosji Władimira Putina _ - powiedział urzędnik.

W przypadku powodzenia rozmów w Mińsku i zawarcia porozumienia, które pozwoli na wstrzymanie walk, UE nie będzie jednak spieszyć się ze złagodzeniem już wprowadzonych sankcji.

- _ Przywódcy z pewnością z zadowoleniem przyjmą porozumienie, ale mamy już doświadczenie z poprzednim porozumieniem z Mińska z września ubiegłego roku (...) Zapewne będą ostrożni i poczekają, czy ewentualne nowe porozumienie będzie wypełniane, czy walki ustaną i nie będą ginąć ludzie _ - dodał przedstawiciel jednej z instytucji UE.

UE nałożyła na Rosję sankcje gospodarcze w postaci ograniczeń w dostępie do kapitału dla rosyjskich banków państwowych i firm naftowych, ograniczenia sprzedaży zaawansowanych technologii dla przemysłu naftowego, sprzętu podwójnego zastosowania oraz embarga na broń.

Sankcje działają, Rosja ma problemy finansowe

W Rosji konieczna jest kolejna redukcja wydatków budżetowych w roku 2015, o 600 mld rubli - powiedział we wtorek rosyjski minister finansów Anton Siłuanow podczas finansowego szczytu G20 w Stambule.

Siłuanow wyjaśnił dziennikarzom, że chodzi o kolejne oszczędności budżetowe, które trzeba będzie wprowadzić niezależnie od przewidywanego cięcia wydatków rzędu 10 proc. budżetu, które nie obejmą jednak sektora obronnego, obsługi długu Rosji oraz ubezpieczenia społecznego.

_ - To 10-procentowe cięcie nie jest wystarczające, będziemy więc musieli w tym tygodniu rozważyć liczne inne środki (oszczędnościowe) i przedstawić je, aby można było skorygować budżet _ - dodał minister.

Czytaj więcej w Money.pl
Separatyści bezlitośnie ostrzeliwują Debalcewo Prorosyjscy bojownicy nie zmniejszają swojej aktywności. W nocy atakowali wojska 39 razy.
Jest szansa na koniec wojny na Ukrainie Ukraiński prezydent przekonuje, że jego propozycję w pełni popierają prezydent Francji i kanclerz Niemiec.
Mocna opinia: Zachód boi się Rosji Premier Ukrainy zarzucił Zachodowi, że ze strachu przed Rosją ma obiekcje wobec przyjęcia Ukrainy do NATO.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)