Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rozejm na Ukrainie nie zawsze respektowany. Unia przyjęła nowe sankcje

0
Podziel się:

Jeśli zawieszenie broni nie będzie respektowane, Wspólnota uruchomi kolejne obostrzenia. Rosja ostrzega.

Rozejm na Ukrainie nie zawsze respektowany. Unia przyjęła nowe sankcje
(PAP/EPA)

Mimo naruszeń, rozejm między ukraińskimi siłami rządowymi a prorosyjskimi separatystami formalnie utrzymuje się. Unia przyjęła nowe sankcje wobec Rosji, jednak czeka z ich wprowadzeniem. Z kolei prezydent Poroszenko stwierdził, że udało się osiągnąć porozumienie w sprawie dostaw broni dla wojsk ukraińskich. Stanowisko w sprawie zawieszenia broni zajął szef MSZ Siergiej Ławrow.

[Aktualizacja godzina 12:46]

Według władz w Kijowie, prorosyjscy rebelianci na wschodniej Ukrainie kilka razy złamali w ciągu ostatniej doby warunki zawieszenia broni w konflikcie z siłami rządowymi.

- _ W czasie rozejmu zginęło czterech naszych wojskowych. 29 zostało rannych _ - powiedział dyrektor departamentu zdrowia Ministerstwa Obrony Ukrainy Witalij Andronaty.

Dodał, że lekarze wojskowi od początku operacji terrorystycznej udzielili pomocy ponad 2,5 tys. rannych żołnierzy. - _ Obecnie w szpitalach znajduje się 1 173 rannych _ - powiedział.

Kraje UE formalnie przyjęły w poniedziałek wieczorem nowe sankcje wobec Rosji. Jednak z wdrożeniem sankcji Unia poczeka kilka dni, aby ocenić, czy przestrzegane jest zawieszenie broni na wschodzie Ukrainy.

Eksperci _ Rossijskoj Gaziety _ zwracają uwagę, że taka decyzja może oznaczać gotowość unijnych polityków do negocjacji z Rosją. Jednocześnie podkreślają, że kolejna transza zachodnich sankcji mocno zaszkodzi rosyjskim bankom i koncernom paliwowym. Przed wprowadzaniem kolejnych sankcji ostrzega szef rosyjskiego rządu Dmitrij Miedwiediew.

Władimir Putin i Petro Poroszenko planują dalszą współpracę dotyczącą stabilizacji sytuacji na wschodzie Ukrainy. Prezydenci odbyli kolejną rozmowę telefoniczną.

- _ Ukrainie udało się porozumieć z kilkoma państwami NATO w sprawie bezpośrednich dostaw nowoczesnej broni _- poinformował podczas wizyty w Mariupolu prezydent Ukrainy Petro Poroszenko. Ocenił, że Ukraina w każdej chwili musi być przygotowana na _ podstępne złamanie _ rozejmu.

- _ Mimo iż powinniśmy liczyć tylko na siebie, niezbędna jest nam pomoc wojskowa - finansowa i techniczna. I otrzymamy ją _ - miał powiedzieć Petro Poroszenko. Szef MON Tomasz Siemoniak powiedział jednak, że na ubiegłotygodniowym szczycie NATO nie było mowy o sprzedaży broni na Ukrainę przez Pakt. Dodał, że poszczególne państwa członkowskie mogą takie rozmowy prowadzić na własną rękę. Unia Europejska zniosła w lipcu embargo na dostawy broni do naszego wschodniego sąsiada.

Zwrócił uwagę, że mieszkańcy Mariupola, który atakowany jest od wschodu przez separatystów i wojska Federacji Rosyjskiej, wciąż narażeni są na niebezpieczeństwo.

Poroszenko powiedział, że 1200 ukraińskich jeńców uwolniono z rąk przeciwnika na wschodzie Ukrainy podczas trwającego od piątku zawieszenia broni w tym regionie.

W północno-zachodniej części Morza Czarnego rozpoczęły się w poniedziałek międzynarodowe manewry Sea Breeze 2014 z udziałem sił morskich m.in. Ukrainy i USA. Ich celem jest przećwiczenie działań mających zapewnić bezpieczeństwo żeglugi w strefie kryzysowej.

Ławrow o rozejmie

_ - Przerwanie ognia jest ogólnie przestrzegane, choć dochodzi do incydentów i strony wzajemnie się obwiniają _ - powiedział szef dyplomacji Rosji Siergiej Ławrow.

_ - Jeśli chodzi o rozmowy dotyczące statusu południowego wschodu kraju, to w podpisanym w Mińsku protokole przewidziano kroki w tym kierunku _ - tłumaczył. _ - Mamy nadzieję, że takie rozmowy wkrótce się rozpoczną _ - dodał.

Ławrow wyraził też zaniepokojenie koncentracją ukraińskich sił na niektórych obszarach wschodniej Ukrainy. _ - Można z tego wyciągnąć wniosek, że szykuje się jakaś grupa uderzeniowa _ - powiedział.

Jak zaznaczył, Kijów jednak zapewnił, że nie ma żadnych planów dotyczących zrywania rozejmu. - _ Zapewnienia weryfikuje praktyka _ - zauważył minister.

Minister odniósł się także do ubiegłotygodniowego szczytu NATO w Newport. Oświadczył, że to niegodne, by poważne państwa zamieniały realne zagrożenia na wymyślone niebezpieczeństwa tylko w celu zachowania jedności Sojuszu _ na bazie twardej dyscypliny pałki z epoki zimnej wojny _.

Zauważył, że na pierwszym miejscu zagrożeń w deklaracji Sojuszu znalazł się nie międzynarodowy terroryzm, ale Rosja. _ - Dla każdego normalnego człowieka, który zajmuje się analizą sytuacji międzynarodowej, jest oczywiste, że takie podejście nie ma nic wspólnego z chęcią rozwiązania jakichkolwiek problemów _ - podkreślił rosyjski minister.

Organizacja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE) zwiększy liczbę obserwatorów nadzorujących przestrzeganie zawieszenia broni we wschodniej części Ukrainy - oświadczył w poniedziałek w Kijowie szef misji OBWE Ertugrul Apakan.

Czytaj więcej w Money.pl
Ponad 800 żołnierzy zginęło na Ukrainie 3044 wojskowych zostało też rannych - poinformowała ukraińska Rada Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony.
Separatyści dalej w natarciu. Kolejne bataliony z Rosji Trwa ofensywa w stronę Mariuopola. Sytuacja ukraińskiej armii jest beznadziejna?
Rosjanie uwolnili pięciu ukraińskich żołnierzy Aresztowani wczoraj ukraińscy wojskowi, którzy wszyscy są oficerami, weszli wraz z około 300 innymi żołnierzami na terytorium Rosji, by schronić się przed atakami sił separatystycznych.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)