Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
kościół
24.05.2012 23:16

Rozdział Kościoła od państwa w Norwegii. Po prawie 200 latach

W Norwegii Kościół luterański nie jest już oficjalnie Kościołem państwowym - potwierdził norweski parlament, zmieniając konstytucję.

Podziel się
Dodaj komentarz
(mroach/CC BY-SA 2.0/Flickr)

W Norwegii Kościół luterański nie jest już oficjalnie Kościołem państwowym - potwierdził norweski parlament, zmieniając konstytucję. Wszystkie Kościoły w Norwegii będą miały równe prawa.

Państwo straciło prawo mianowania biskupów i proboszczów, teraz będzie to należeć wyłącznie do władz kościelnych. Król nie będzie również oficjalnym zwierzchnikiem Kościoła luterańskiego w Norwegii.

Nadal jednak będzie finansować pensje osób duchownych i innych pracowników Kościoła, którzy nie są opłacani przez samorząd. Reforma w tej kwestii ma zostać przeprowadzona w późniejszym okresie.

_ - To jest decyzja, która jest korzystna zarówno dla Kościoła, jak i dla państwa _ - powiedział norweskiemu nadawcy publicznemu NRK rzecznik Kościoła luterańskiego w Norwegii Svein Harberg.

Pod norweskim parlamentem przeciwko rozdzieleniu Kościoła od państwa demonstrowało jednak kilkadziesiąt osób, uznając decyzję za _ zamach stanu _.

Podczas pierwszego głosowania, które odbyło się w poniedziałek, za zmianą w ustawie zasadniczej opowiedziało się 161 posłów, a trzech było przeciw. W czwartek, gdy decyzję zgodnie z wymogami prawa potwierdzono, _ nikt nie był przeciwny _ - poinformował rzecznik parlamentu Torodd Noreng.

Decyzja oficjalnie wchodzi w życie 15 czerwca. Kościół luterański, zwany Kościołem Norweskim, został ustanowiony jako państwowy w konstytucji z 1814 roku po uzyskaniu niezależności Norwegii od Danii.

Według statystyk oficjalnie członkami Kościoła luterańskiego w niespełna 5-milionowej Norwegii jest prawie 80 proc. mieszkańców, w praktyce regularnie w mszach uczestniczy tylko 2 proc.

Czytaj więcej w Money.pl
Tak ułatwią życie wiernym. Podpiszą umowę Porozumienie określa zasady przynależności ewangelików reformowanych do parafii luterańskich i luteran do parafii ewangelicko-reformowanych.
Apostazja Palikota jest nieważna. Dlaczego? Wystarczy jedno pismo i rozmowa z proboszczem. Nie oznacza to jednak, że Kościół o tobie zapomni.
Taka będzie przyszłość Kościoła w państwie Pierwszy dzień obrad poświęcony był nowoczesnemu przywództwu.
Tagi: kościół, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz