Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Równouprawnienie kobiet i mężczyzn. Instytucje katolickie wydawały dotacje UE z naruszeniem prawa?

0
Podziel się:

Biskupi i księża Kościoła katolickiego od jakiegoś czasu prowadzą nagonkę na szkoły i przedszkola realizujące politykę równości płci oraz świadomie wypaczają i kłamią na temat teorii gender.

Równouprawnienie kobiet i mężczyzn. Instytucje katolickie wydawały dotacje UE z naruszeniem prawa?
(PAP/Grzegorz Jakubowski)

Fundacja Feminoteka, wsparta przez wicemarszałkinię Sejmu Wandę Nowicką domaga się, by Ministerstwo Rozwoju Regionalnego skontrolowało, czy instytucje kościelne, wydając środki z unijnych funduszy, realizowały zasadę polityki równości płci. Podobny wniosek trafi do NIK.

Podczas konferencji prasowej w Sejmie przedstawicielki Feminoteki i Nowicka podkreślały, że zgodnie z wytycznymi MRR _ każdy projekt, współfinansowany przez UE musi zawierać elementy związane z zasadą równości szans kobiet i mężczyzn (gender mainstreaming) _ i zobowiązane są do tego wszystkie instytucje korzystające ze środków z Europejskiego Funduszu Społecznego.

Tymczasem, jak podkreślała Joanna Piotrowska z Feminoteki, _ biskupi i księża Kościoła katolickiego, część konserwatywnych polityków i polityczek oraz mediów od jakiegoś czasu prowadzą nagonkę na szkoły i przedszkola realizujące politykę równości płci oraz świadomie wypaczają i kłamią na temat teorii gender _.

- _ Pytanie jest takie: czy Kościół katolicki, który występuje o pieniądze unijne, wie o tym, że ma obowiązek wdrażania zasady gender mainstreamingu we wszystkich programach, na które otrzyma finansowanie? _ - mówiła Nowicka. Zapowiedziała, że zwróci się do prezydium Sejmu o to, by wystąpiło do NIK-u i _ sprawdziło sposób wykorzystania funduszy unijnych przez wszystkie organizacje o charakterze religijnym czy światopoglądowym - czy zasada gender mainstreamingu jest przez nie realizowana _. Dodała, że zamierza poinformować o tym Komisję Europejską.

Joanna Piotrowska z Feminoteki zapowiedziała, że jej fundacja złoży do prokuratury zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa poprzez wydanie funduszy unijnych niezgodnie z przeznaczeniem. Feminoteka domaga się też od MRR, jako instytucji zarządzającej środkami unijnymi, skontrolowania katolickich beneficjentów środków unijnych.

Nowicka dodała, że _ Kościół katolicki z jednej strony wytoczył najcięższe działa przeciwko tzw. ideologii gender, a z drugiej strony zarabia na gender ogromne pieniądze _.

Na konferencji przedstawiono dane, z których wynika, że w latach 2010-2013 instytucje kościelne lub związane z kościołem zrealizowały unijne projekty, zawierające zasadę gender mainstreamingu na kwotę ponad 60 mln zł. Wśród przykładów podano m.in. realizowany przez KUL projekt _ Nowa oferta edukacyjna KUL odpowiedzią na potrzeby rynku pracy _, _ Idziemy do przedszkola _ - projekt Stowarzyszenia Szkół Katolickich czy _ Szkoła na miarę sukcesu _ - Parafia Rzymskokatolicka p.w. Wszystkich Świętych w Sobolewie.

- _ Wobec wypowiedzi biskupów i księży Kościoła katolickiego, części konserwatywnych polityków i polityczek publicznie sprzeciwiających się polityce równości płci i ataków na tzw. ideologię gender, zachodzą uzasadnione podejrzenia, że zasada ta nie była w tych projektach realizowana lub była realizowana niewłaściwie _ - mówiła Piotrowska, uzasadniając wnioski Feminoteki o kontrole wydatkowania środków z UE.

Czytaj więcej w Money.pl
Ten program to równościowa mapa drogowa -_ To nie jest program działalności mojego biura, ale program działań całego rządu _ - podkreśla pełnomocniczka rządu ds. równego traktowania Agnieszka Kozłowska-Rajewicz.
Mężczyźni do domu, kobiety do rad nadzorczych Mężczyźni będą zachęcani do częstszego korzystania z urlopów rodzicielskich, a firmy państwowe będą musiały wprowadzić więcej kobiet do swych rad nadzorczych.
Huebner premierem! Powstał gabinet cieni Równość w każdej dziedzinie to dziś podstawa rozwoju nowoczesnych społeczeństw - mówiły członkinie gabinetu podczas sesji otwierającej V Kongres. Przedstawiły też swoją diagnozę sytuacji w Polsce oraz propozycje reform.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)