Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rowerem po wałach przeciwpowodziowych?

0
Podziel się:

Możliwość jazdy rowerem po wałach przeciwpowodziowych, których jest w
Polsce 9,5 tys. km - przewiduje projekt prezydencki.

Rowerem po wałach przeciwpowodziowych?
(Money.pl/Anna Kraszkiewicz)

Możliwość jazdy rowerem po wałach przeciwpowodziowych, których jest w Polsce 9,5 tys. km - przewiduje projekt prezydencki. Bronisław Komorowski przedstawi go w Grudziądzu, gdzie zostanie też podpisana deklaracja ws. utworzenia trasy rowerowej wzdłuż Wisły.

Podczas wizyty prezydenta w Grudziądzu ośmiu marszałków województw nadwiślańskich podpisać ma deklarację ws. utworzenia szlaku rowerowego wzdłuż Wisły. Na Błoniach Nadwiślańskich prezydent podpisze także dokument o skierowaniu do Sejmu projektu ustawy o ścieżkach rowerowych na wałach przeciwpowodziowych.

Kancelaria Prezydenta przekonuje, że nowe regulacje umożliwią rozwój turystyki na około 9,5 tys. km wałów przeciwpowodziowych, położonych na terenach o dużych walorach przyrodniczych i krajobrazowych. Tymczasem - podkreśla kancelaria - łączna długość dróg i ścieżek rowerowych w Polsce to 1662 km.

Prezydencki minister Olgierd Dziekoński podkreślił, że inicjatywa Komorowskiego dopuszczająca jazdę rowerem po wałach znosi także sankcje karne - obecnie za jazdę po wałach przeciwpowodziowych grozi mandat lub kara grzywny. _ Poruszanie się po wałach przez rowerzystów, tak jak i przez pieszych, wałom z pewnością nie zaszkodzi, a nawet w niektórych sytuacjach może pomóc, strasząc zwierzęta, które robią dziury w wałach _ - przekonywał.

Odnosząc się do deklaracji, która ma zostać podpisana w Grudziądzu, minister podkreślił, że _ ośmiu marszałków województw nadwiślańskich uznało, że konieczne jest wsparcie rozwoju turystyki, jak również wsparcie inicjatywy prezydenta, poprzez zawiązanie porozumienia, którego celem jest wspólne działanie na rzecz budowania szlaku rowerowego z północy na południe, tak aby można było wykorzystać istniejącą infrastrukturę wałów przeciwpowodziowych _.

Dziekoński zaznaczył, że środki na wytyczanie szlaków rowerowych i budowę dróg rowerowych można czerpać m.in. ze funduszy na wsparcie budowy tras rowerowych przewidzianych w nowej perspektywie finansowej UE na lata 2014-20.

Prezydencki projekt zakłada nowelizację ustawy Prawo wodne, Kodeksu wykroczeń i ustawy o drogach publicznych. Zmiany w Prawie wodnym mają na celu nie tylko dopuszczenie jazdy rowerem na wałach przeciwpowodziowych, ale też ułatwienie wyznaczania turystycznych szlaków rowerowych i pieszych oraz budowy dróg rowerowych na wałach. Autorzy projektu podkreślają, że zachowuje on wszelkie zakazy mające na celu ochronę wody przed zanieczyszczeniem oraz służące ochronie przed powodzią. Budowę drogi dla rowerów oraz wytyczenie szlaku turystycznego rowerowego i pieszego na wałach przeciwpowodziowych trzeba będzie zgłosić do marszałka województwa i dołączyć wymagane dokumenty. Z wnioskiem o wyznaczenie szlaku pieszego lub rowerowego na terenie wału będzie mogła wystąpić na przykład jednostka samorządu terytorialnego. Marszałek będzie mógł sprzeciwić się takiej budowie w przypadku stwierdzenia, że planowane roboty zagrożą szczelności i stabilności wałów.

Obecnie obowiązujące przepisy zakazują poruszania się rowerami po koronie i wzdłuż wałów przeciwpowodziowych.

Czytaj więcej w Money.pl
Wielkie zmiany w armii. Podpis złożony - _ Armie podlegają ciągłym zmianom, by być lepszym narzędziem na czas wojny lub kryzysu _ - powiedział prezydent.
Ho, ho, ho, 600 ustaw i 3 weta w trzy lata Mija trzeci rok, odkąd Bronisław Komorowski zasiada na prezydenckim fotelu. - _ Jest orędownikiem Platformy _ - krytykuje go opozycja.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)