Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Rosyjskie śledztwo przeciwko najemnikowi z Ukrainy

0
Podziel się

Komitet Śledczy Federacji Rosyjskiej wysłał za oskarżonym list gończy.

Rosyjskie śledztwo przeciwko najemnikowi z Ukrainy
(ssalonso/Flickr)
bDZOYzsl

Komitet Śledczy Federacji Rosyjskiej wszczął śledztwo przeciwko rosyjskiemu nacjonaliście Romanowi Żeleznowowi, którego oskarża o udział w walkach na wschodzie Ukrainy w składzie ochotniczego batalionu Azow, to znaczy po stronie sił ukraińskich.

Komitet Śledczy ocenił to jako _ udział najemnika w konflikcie zbrojnym lub działaniach wojennych _, za co w Rosji grozi od trzech do siedmiu lat pozbawienia wolności. KŚ wysłał za oskarżonym list gończy.

Jest to pierwszy w FR proces o najemnictwo. Niektóre media w Rosji pytają, czy teraz Komitet Śledczy zwróci także uwagę na rosyjskich ochotników walczących w szeregach prorosyjskich separatystów, co oficjalnie przyznają władze Rosji. Rosyjskie media podają, że za udział w konflikcie na wschodzie Ukrainy otrzymują oni co najmniej 60 tys. rubli miesięcznie (1,5 tys. dolarów).

bDZOYzsn

Według KŚ 25-letni Żeleznow, znany w środowisku skrajnych nacjonalistów jako _ Zuchel _, przyjechał na Ukrainę 9 lipca. Po przeszkoleniu został skierowany do batalionu Azow, w szeregach którego walczy do dzisiaj. Komitet Śledczy utrzymuje, że dostaje on za to około 12 tys. rubli (300 USD) miesięcznie.

O przyjeździe Żeleznowowa na Ukrainę w lipcu informowały tamtejsze media. Podawały one, że na lotnisku w Kijowie witało go około 20 aktywistów skrajnie nacjonalistycznego Prawego Sektora. Przekazywały też, że _ Zuchel _ jest prześladowany w Rosji za swoje proukraińskie poglądy.

Antyfaszystowski serwis internetowy StreetMob twierdzi, że Żeleznow jest członkiem i ideologiem neonazistowskiej formacji WotanJugend. Uważany jest za współpracownika jednego z liderów rosyjskiej skrajnej prawicy Maksima Marcinkiewicza _ Tesaka _, odsiadującego wyrok pięciu lat łagru za sianie nienawiści i poniżanie godności ludzkiej. Azow zaprzecza, jakoby Żeleznow był jego bojownikiem.

Czytaj więcej w Money.pl
Rosja chce wejść na Ukrainę. Siergiej Ławrow wzywa do poparcia misji humanitarnej Barack Obama i David Cameron ostrzegają Moskwę: _ Jakakolwiek rosyjska interwencja będzie nielegalna. Sankcje będą surowe! _
Rosja szykuje się do interwencji? O tym świadczy... Ten ruch Władimira Putina ma wywrzeć presję na Kijów i USA.
Władze Ukrainy nawołują do opuszczenia miejsca walk Tymczasem rosyjski MSZ obwinia Kijów o pogarszanie sytuacji na wschodzie kraju.
bDZOYzsO
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)