Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wiadomości
10.02.2015 19:45

Rosyjski sąd przedłużył areszt ukraińskiej pilotce Nadii Sawczenko

Nadia Sawczenko jest przetrzymywana w Rosji w areszcie śledczym od lipca. Od 13 grudnia prowadzi strajk głodowy.

Podziel się
Dodaj komentarz
(kIMDARam/Flickr)

Rosyjski sąd we wtorek przedłużył do 13 maja areszt ukraińskiej pilotce wojskowej Nadii Sawczenko, która jest przetrzymywana w Rosji w areszcie śledczym od lipca. Od 13 grudnia prowadzi strajk głodowy; jej prawnicy obawiają się, że może ona nie dożyć procesu.

Według akt sprawy 33-letnia porucznik Sawczenko walczyła na wschodzie Ukrainy w szeregach ochotniczego batalionu Ajdar; w czasie starć z siłami prorosyjskimi w obwodzie ługańskim została wzięta do niewoli, a 8 lipca znalazła się w Rosji, w areszcie śledczym w Woroneżu.

Sawczenko tłumaczy, że została pojmana przez separatystów i przekazana rosyjskim agentom wywiadu, a następnie nielegalnie przewieziona do Rosji.

Sawczenko głoduje, by zaprotestować przeciw zarzutom, która określa jako fałszywe i motywowane politycznie. We wtorek wychudzona pilotka została przyprowadzona do sądu w kajdankach i zamknięta w metalowej klatce na sali sądowej.

_ Absolutnie nie zgadzam się z zarzutami. To pełen fałszu cyrk, który musi się skończyć i powinnam wreszcie wrócić do mojej ojczyzny _ - powiedziała Sawczenko.

_ Będę kontynuować strajk głodowy (...) aż do dnia mojego powrotu na Ukrainę _ - dodała.

Prawnicy pilotki obawiają się o stan jej zdrowia. _ Ludzie prowadzący strajki głodowe żyją bez leków maksymalnie 60 dni. Z lekami - miesiąc, może półtora miesiąca dłużej. A jej areszt został przedłużony o trzy miesiące _ - powiedział adwokat Sawczenko Ilja Nowikow. _ To nie ma nic wspólnego ze sprawiedliwym sądem _ - dodał.

W październiku jeden z sądów w Moskwie przedłużył - podczas zamkniętego posiedzenia - areszt Sawczenko do 13 lutego.

W listopadzie Sawczenko została oficjalnie zarejestrowana przez Centralną Komisję Wyborczą w Kijowie jako deputowana Rady Najwyższej (parlamentu) Ukrainy.

Sawczenko weszła do parlamentu po październikowych wyborach, w których zajmowała pierwsze miejsce na listach partii Batkiwszczyna byłej premier Julii Tymoszenko.

Rosyjska pozarządowa organizacja Memoriał, broniąca praw człowieka i dokumentująca stalinowskie zbrodnie, uznała Sawczenko za jednego z 46 więźniów politycznych przetrzymywanych przez władze rosyjskie.

Wśród więźniów politycznych w Rosji Sawczenko jest jedyną osobą bez rosyjskiego obywatelstwa. Władze Rosji oskarżają ją o współudział w zabójstwie dwóch rosyjskich dziennikarzy pod Ługańskiem, w strefie konfliktu na wschodniej Ukrainie.

Czytaj więcej w Money.pl
Na Ukrainie ofensywa, a Putin grozi światu Prezydent Rosji zapowiedział, że nie zmieni swojej polityki. W Donbasie trwa kontratak na pozycje rosyjskich terrorystów.
Specnaz w akcji przy granicy z Ukrainą Oddziały zwiadowcze rozpoczęły ćwiczenia na południu Federacji Rosyjskiej. Mają potrwać miesiąc.
"Każdy w NATO zdecyduje czy zbroić Ukrainę" Waszyngton swą decyzję, czy dostarczać Kijowowi broń defensywną czy też nie, podejmie analizując rozwój sytuacji - powiedział doradca prezydenta Baracka Obamy Ben Rhodes.
Jest decyzja Unii w sprawie nowych sankcji wobec Rosji Do _ czarnej listy _ mają być dopisani kolejni Rosjanie. Sankcjami zostało objętych też 9 firm i organizacji.
Tagi: wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości, najważniejsze
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz