Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Rosyjscy szpiedzy w Polsce. "Sprawy się ze sobą łączą"

0
Podziel się:

Prokurator generalny Andrzej Seremet stwierdził, że podejrzani o szpiegostwo mogli ze sobą współpracować. Jest też wniosek o areszt dla oficera podejrzanego o szpiegostwo.

Rosyjscy szpiedzy w Polsce. "Sprawy się ze sobą łączą"
(Bartosz Krupa/East News)

Sprawy podejrzanych o szpiegostwo wojskowego i cywila łączą się, ale związek nie polega na tym, że osoby te ze sobą współdziałały - powiedział dziś prokurator generalny Andrzej Seremet.

_ - Możemy opinii publicznej powiedzieć, że to nie jest koniec tej sprawy, ale więcej szczegółów z przyczyn oczywistych nie możemy na razie przedstawić _ - oświadczył szef prokuratury.

Od prokuratora znającego sprawę Polska Agencja Prasowa dowiedziała się, że zatrzymany prawnik _ bardzo interesował się zagadnieniami z dziedziny energetyki _ i kontaktował się w tych sprawach z wieloma osobami.

Pytany o to Seremet nie chciał odnosić się do tych doniesień. Potwierdził, że toczą się dwa odrębne śledztwa: w Prokuraturze Apelacyjnej w Warszawie oraz w Wojskowej Prokuraturze Okręgowej w Warszawie, w których zatrzymano dwie osoby - cywila i wojskowego oraz że obie prokuratury skierowały do sądów - wojskowego i powszechnego - wnioski o aresztowanie tych osób. _ Zarzuty są analogiczne i dotyczą art. 130 par. 1 Kodeksu karnego _ - dodał Seremet. Paragraf ten stanowi, że karze od roku do 10 lat więzienia podlega ten, kto _ bierze udział w działalności wywiadu przeciwko Rzeczypospolitej Polskiej _.

Pytany, czy istniał związek między zatrzymanymi w tej sprawie, Seremet przyznał, że taki związek był, _ ale nie w znaczeniu współdziałania ze sobą _. _ O tym, jak on wyglądał - nie mogę nic bliższego powiedzieć _ - dodał. Zapowiedział, że bliższe informacje na temat sprawy będą możliwe do ujawnienia _ za kilka dni _. _ Na pewno to nie jest koniec sprawy szpiegostwa, natomiast nie możemy mówić o dalszych decyzjach i czynnościach _ - zaznaczył.

_ - Nie sądzę, żebyśmy mogli postawić tezę, że jesteśmy jakimś krajem wyjątkowo penetrowanym przez służby; z całą pewnością aktywność naszych służb kontrwywiadowczych jest większa, to naturalna konsekwencja tego, co dzieje się w pobliżu naszych granic, ale nie ma powodów do histerii _ - ocenił prokurator generalny.

Jest wniosek o areszt dla oficera podejrzanego o szpiegostwo

Jest wniosek o tymczasowe aresztowanie dla oficera podejrzanego o szpiegostwo. Z wnioskiem do Okręgowego Sądu Wojskowego wystąpiła Wojskowa Prokuratura Okręgowa w Warszawie - poinformował jej rzecznik prasowy, pułkownik Ryszard Filipowicz. Oficera zatrzymały przedwczoraj Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego i Żandarmeria Wojskowa.

Wcześniej wniosek o areszt wpłynął także w sprawie drugiego z zatrzymanych - prawnika posiadającego podwójne obywatelstwo, który jest podejrzewany o szpiegostwo. Prokuratura Apelacyjna w Warszawie zwróciła się z takim wnioskiem do Sądu Rejonowego dla Warszawy-Woli. Decyzja o ewentualnym areszcie w tej sprawie zapadnie po posiedzeniu zaplanowanym na godz. 14.00. O zatrzymaniu cywila - prawnika, posiadającego podwójne obywatelstwo, podejrzewanego o szpiegostwo, poinformowano wczoraj. Grozi mu od roku do 10 lat pozbawienia wolności.

Czytaj więcej w Money.pl
Prasa niemiecka o Putinie "Wielki Brat" Niemieccy komentatorzy poświęcają sporo miejsca wizycie prezydenta Rosji Władimira Putina - "Wielkiego Brata z Moskwy" - w Serbii. Zarzucają władzom w Belgradzie lawirowanie pomiędzy UE a Rosją i piętnują "wielkorosyjski nacjonalizm".
Afera szpiegowska. "Jest dużo do zrobienia" Dużo jest jeszcze do zrobienia. Tak Adam Hofman komentuje zatrzymanie dwóch osób podejrzanych o szpiegostwo na rzecz Rosji.
Szpiedzy trafią za kratki? Dzisiaj decyzja Podejrzani o szpiegostwo dwaj mężczyźni trafią dziś za kratki? Aresztu dla zatrzymanych w środę dwóch mężczyzn chcą śledczy prowadzący sprawę.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)