Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Rosyjscy szpiedzy w Polsce. Kaczyński chce komisji śledczej

0
Podziel się:

Prezes PiS podkreślił, że sytuacja wymaga to szybkich, jednoznacznych, twardych decyzji.

Rosyjscy szpiedzy w Polsce. Kaczyński chce komisji śledczej
(PAP/Jakub Kaczmarczyk)
bEToWdAR

Prezes PiS Jarosław Kaczyński powiedział dziś, że jego partia nie wyklucza złożenia wniosku o powołanie komisji śledczej, która miałaby wyjaśnić sprawę rosyjskiego konsula honorowego. Według mediów, jako szef firmy Unizeto odpowiadał on za informatyzację polskich urzędów.

Kaczyński podkreślił, że PiS złożyło już wniosek o informację rządu w tej sprawie. Dodał, że nie wyklucza wniosku o powołanie komisji śledczej. _ - Normalne mechanizmy funkcjonowania państwa najwyraźniej tu zawodzą. A to jest sytuacja, która uzasadnia powołanie komisji śledczej _ - przekonywał.

_ - Mamy do czynienia z brakiem przestrzegania elementarnych zasad bezpieczeństwa i z takimi mechanizmami, które mogą prowadzić do bardzo głębokiej ingerencji obcego państwa w polskie sprawy. To jest sytuacja, na którą wielokrotnie zwracaliśmy uwagę _ - mówił prezes PiS.

bEToWdAT

Zaznaczył, że jedyną reakcją, z jaką się spotykało PiS, były próby _ ośmieszania tych tez _. _ Dzisiaj miejmy nadzieję, że jest już inaczej. Miejmy nadzieję, że ta kwestia zostanie załatwiona _ - dodał.

Kaczyński podkreślił, że wymaga to _ szybkich, jednoznacznych, twardych _ decyzji. _ Ludzie związani z agresywnym państwem, jakim jest Rosja, nie mogą w Polsce wypełniać żadnych ról, żadnych funkcji, które są związane z naszymi sprawami wewnętrznymi, zarówno jeśli chodzi o kwestie obrony, jak i kwestie procedur demokratycznych _ - mówił lider PiS.

_ Gazeta Polska _ napisała w środę, że spółka Unizeto, której prezesem jest Andrzej Bendigđ-Wielowiejski, od 2007 r. konsul honorowy Federacji Rosyjskiej, zdobyła we wrześniu 2014 r. kontrakt na obsługę systemów informatycznych dla KRUS-u. Firma - według gazety - wygrała w ramach konsorcjum z Asseco Poland przetarg wart 60 mln zł. Miała informatyzować także w ostatnich latach ZUS.

Tygodnik poinformował też, że w 2013 r. Unizeto podpisało umowę z Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia na 46,6 mln zł brutto, a w 2011 r. wygrało przetarg na dostawę i wdrożenie systemu elektronicznego obiegu dokumentów w Rządowym Centrum Bezpieczeństwa (RCB). Jak wynika z publikacji, certyfikaty zabezpieczeń Unizeto były także używane przez Państwową Komisję Wyborczą podczas ostatnich wyborów.

bEToWdAZ

Szef KPRM i koordynator ds. służb specjalnych Jacek Cichocki poinformował w piątek, że Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego po 2009 r. odmówiła firmie Unizeto Technologies wydania kolejnych świadectw bezpieczeństwa przemysłowego i cofnęła poświadczenia pozwalające na dostęp do informacji niejawnych.

Unizeto w oświadczeniu zamieszczonym na stronach internetowych firmy w odpowiedzi na _ nieprawdziwe zarzuty i insynuacje _ zawarte w publikacjach _ GP _ (...) podkreśliło, że jej prezes sprawuje funkcję konsula honorowego Rosji w Szczecinie po wystawieniu mu zgody na jej sprawowanie, tzw. exequatur przez minister spraw zagranicznych w rządzie Jarosława Kaczyńskiego Annę Fotygę".

_ Jest to nieodpłatna funkcja honorowa, której prezes spółki nie łączy z działalnością zawodową - nie ma ona wpływu i związku z pozyskiwaniem klientów i kontrahentów spółki. Firma Unizeto Technologies SA nie komentuje i nie śledzi działań pana prezesa w roli konsula honorowego Federacji Rosyjskiej, gdyż nie jest to sferą jej działalności _ - podkreślił zarząd spółki w oświadczeniu.

Koordynator wyjaśnił w piątkowym oświadczeniu, że o wydanie świadectwa bezpieczeństwa przemysłowego firma wystąpiła do Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego w 2005 r. _ w osiem dni po zaprzysiężeniu rządu Prawa i Sprawiedliwości _. _ W 2006 r. firma uzyskała takie świadectwo, a jej prezes poświadczenie bezpieczeństwa upoważniające do dostępu do informacji niejawnych _ - podał Cichocki.

bEToWdBa
Czytaj więcej w Money.pl
Kaczyński: "Rząd celowo Was zaniedbuje" Jak ocenił prezes PiS, Warmia i Mazury to region najbardziej zaniedbany pod względem rozwojowo-gospodarczym w kraju.
PiS jedzie w Polskę. "Słuchać Polaków" Według wiceprezesa Adama Lipińskiego, PiS ma dużą szansę na dobry wynik i przejęcie władzy w kilku sejmikach.
Bieńkowska ocenia rząd Kopacz. I radzi... Odchodząca minister przedstawiła też kilka rad dla nowej szefowej _ najlepiej działającego resortu _.
bEToWdBu
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)