Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
przestępczość
06.06.2011 17:03

Rośnie przestępczość seksualna nieletnich

W ciągu ostatnich dziesięciu lat udział nieletnich wśród sprawców przestępstw seksualnych zwiększył się prawie dwukrotnie.

Podziel się
Dodaj komentarz
(rustythedog/iStockphoto)

W ciągu ostatnich dziesięciu lat udział nieletnich wśród sprawców przestępstw seksualnych zwiększył się prawie dwukrotnie - wynika z danych Komendy Głównej Policji. Co piąty gwałt ujawniony w 2010 roku, to czyn popełniony przez nieletnich.

Podinspektor Michał Duchniak zwrócił uwagę, że w 2000 roku wśród sprawców przestępstw seksualnych było 534 nieletnich (11,9 proc. wszystkich sprawców), a w 2010 roku - 1034, czyli 21,1 proc. Oznacza to prawie dwukrotny wzrost. W 2000 roku nieletni byli sprawcami co dwunastego zgwałcenia, a w roku ubiegłym - już co piątego.

W 2010 roku policja zarejestrowała 4900 przestępstw seksualnych, co stanowi poniżej pół procenta wszystkich przestępstw. Gwałtów było 1567 - czyli 0,15 proc. Szef świętokrzyskiej policji inspektor Mirosław Schossler podkreślił, że choć czyny te stanowią statystycznie niewielki procent, to dla organów ścigania są to jedne z najważniejszych przestępstw. Dodał, że ogromna jest _ ciemna liczba _ czynów, które nie są ujawniane, a ofiary często są molestowane latami.

Według Grażyny Pisarczyk i Elżbiety Gadacsine-Michalak ze Specjalistycznego Ośrodka Wsparcia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie w Kielcach, większość ofiar przemocy domowej doznaje także przemocy seksualnej.

Kielecki ośrodek prowadził w 2010 roku ponad 1700 spraw dotyczących przemocy domowej. Szacuje się, że w trzech czwartych z tych spraw ofiary doznawały także przemocy seksualnej. Przestępstwa tego rodzaju bardzo często nie są ujawniane. Osoby, które zgłaszają znęcanie, nie mówią, że były także gwałcone. Ujawniają to dopiero w gabinecie psychologa, często dopiero przy okazji pracy nad innymi problemami. Wielokrotnie ofiarami w dorosłym życiu stają się kobiety, które doznawały przemocy seksualnej w dzieciństwie i nie mają wykształconych odruchów obronnych.

Według Gadacsine-Michalak ujawnienie przestępstw seksualnych organom ścigania jest dla kobiety bardzo trudne. Jeżeli materiał dowodowy nie pozwoli na skazanie sprawcy, może dojść do powtórnej wiktymizacji kobiety. Ofiary często są ranione przez środowisko i dotkliwe komentarze. Jej zdaniem konieczne są w naszym społeczeństwo zmiany w podejściu do ofiar przemocy seksualnej.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/200/t83656.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/nieletni;popelniaja;coraz;wiecej;przestepstw,85,0,765525.html) Nieletni popełniają coraz więcej przestępstw Najczęściej odpowiadają za udział w bójce lub pobiciu i przestępstwa rozbójnicze.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/89/t77913.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/sprawa;jakuba;t;-;sad;wznowi;postepowanie;ale;nie;powtorzy;procesu,179,0,845747.html) Sprawa Jakuba T. - Sąd wznowi postępowanie, ale nie powtórzy procesu Wznowione przez Sąd Najwyższy postępowanie będzie dotyczyć tylko wysokości kary, jaką ma odbyć skazany za gwałt Jakub T.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/244/t92404.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/sperma;strauss-kahna;na;odziezy;pokojowki,204,0,837068.html) Sperma Strauss-Kahna na odzieży pokojówki? Jak podał francuski portal internetowy atlantico.fr, domniemana ofiara seksualnej napaści ze strony byłego szefa Międzynarodowego Funduszu Walutowego Dominique'a Strauss-Kahna miała plamy spermy na swej odzieży.
Tagi: przestępczość, nieletni, wiadomości, kraj, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz