Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Rośnie napięcie między Niemcami a USA

0
Podziel się

Berlin opuścił najwyższy rangą przedstawiciel służb wywiadowczych USA.

Rośnie napięcie między Niemcami a USA
(Ricardo Romano/Flickr)
bEifMRJx

Berlin opuścił najwyższy rangą przedstawiciel służb wywiadowczych Stanów Zjednoczonych w tym kraju - informują niemieckie media. Do wyjazdu wezwał go rząd niemiecki w związku z podejrzeniem dwóch przypadków amerykańskiego szpiegostwa w Niemczech.

W tym miesiącu ujawnione zostały w Niemczech - w resorcie obrony i w wywiadzie BND - dwa domniemane przypadki szpiegostwa dla USA. Wcześniej wielkie oburzenie wywołały w tym kraju rewelacje byłego współpracownika amerykańskiej Agencji Bezpieczeństwa Narodowego (NSA) Edwarda Snowdena, dotyczące globalnej inwigilacji elektronicznej prowadzonej przez tę agencję, łącznie z podsłuchiwaniem telefonu kanclerz Angeli Merkel.

Tydzień temu Berlin zdecydował się na bezprecedensowy krok, wzywając głównego przedstawiciela służb wywiadowczych USA w ambasadzie Stanów Zjednoczonych w Niemczech (rezydenta CIA) do opuszczenia kraju.

bEifMRJz

Szef niemieckiej dyplomacji Frank-Walter Steinmeier oświadczył wtedy, że ta decyzja rządu Niemiec była właściwą i nieuchronną reakcją na nowe doniesienia o działalności szpiegowskiej USA w Niemczech.

Czytaj więcej w Money.pl
Merkel do Obamy: Szpiegowanie to... To pierwsza rozmowa przywódców państw od wybuchu skandalu szpiegowskiego.
Niemcy zapomną o aferze szpiegowskiej? Współpraca Niemiec i Stanów Zjednoczonych jest konieczna, by "przynajmniej przybliżyć rozwiązanie" wielu rozgrywających się w świecie konfliktów.
bEifMRKa
wiadomości
wiadmomości
gospodarka
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)