Notowania

rosjanie
18.02.2011 14:45

Rosjanie ustępują w sprawie generała Andrzeja Błasika

Komitet MAK usunie ze swojej strony internetowej informacje o ilości alkoholu we krwi polskiego wojskowego.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Aktualizacja: 19:45

*Ze strony internetowej MAK zniknie informacja o ilości alkoholu we krwi generała Andrzeja Błasika. *

Taką informację podała właśnie agencja ITAR TASS. Tego kroku od strony rosyjskiej oczekiwała wdowa po generale. Jej zdaniem zamieszczanie tej informacji w materiałach o katastrofie było haniebnym szkalowaniem pamięci jej męża. - _ Tezy MAK na temat roli mojego męża są powtórzeniem propagandowego stanowiska władz rosyjskich sformułowanego już w godzinę po katastrofie, gdy w sposób oczywisty nie mogło być na to jakichkolwiek dowodów _ - mówiła Błasik w połowie stycznia.

Rosjanie obwiniają polskich pilotów

_ - Byłem na miejscu katastrofy i widziałem wrak. Fragmenty ciał były wszędzie. Należało je wydobyć i przenieść do zakładu medycyny sądowej. Tylko w takim celu wrak był rozcinany. Wszystkie pozostałe części samolotu, w których nie było fragmentów ciał ofiar były natychmiast transportowane na miejsce, gdzie był on potem składany - _ powiedział Władimir Markin, jeden ze śledczych z Komitetu Śledczego Federacji Rosyjskiej, który na specjalnej konferencji prasowej opisywał szczegóły prowadzonego przez stronę rosyjską śledztwa. **

Jak powiedział, nie znaleziono żadnych dowodów na to, że na kontrolerów z wieży na lotnisku Siewiernyj ktoś wywierał presję. *Zdaniem rosyjskich prokuratorów na razie nie można stwierdzić, kto mógłby zostać uznany za winnego katastrofy smoleńskiej. *

Śledczy Markin wyjaśnił również, że przedstawicie polskiej prokuratury wojskowej uczestniczyli w dodatkowych przesłuchaniach kontrolerów lotu z lotniska Smoleńsk-Północny oraz _ innych urzędników _, którzy uczestniczyli w przyjęciu samolotu.

_ - Zeznania potwierdziły fakty ważne dla ustalenia przyczyn katastrofy. Zarówno polscy, jak i rosyjscy śledczy otrzymali odpowiedzi na wszystkie przedstawione pytania. Odmowy składania zeznań nie było. Pytania dotyczyły głównie kwalifikacji kontrolerów lotu, działań na lotnisku oraz przygotowaniu samego lotniska - _ mówił na konferencji Markin.

Zaznaczył on jednocześnie, że nazwiska osób, które były przesłuchiwane przez polskich prokuratorów są znane, ale _ nie należy do jego obowiązków podawanie ich do publicznej wiadomości _. Władimir Markin pytany o to, co dzieje się z wrakiem prezydenckiego Tupolewa przyznał, że jest on wciąż badany przez rosyjskich ekspertów.

_ - Fragmenty samolotu Tu-154M będą przekazane stronie polskiej jak tylko eksperci zakończą swoje prace - _powiedział.

Wcześniej była konferencja polskich śledczych

Prokurator generalny Andrzej Seremet przedstawił efekty wizyty polskich prokuratorów wojskowych, którzy wrócili z Rosji. Stwierdził, ze nic nie wiedział o planowanej konferencji Rosjan.

Dwaj śledczy przebywali w Moskwie od 2 lutego. Podpułkownik Karol Kopczyk i major Jarosław Sej nie przywieźli ze sobą żadnych dokumentów ani protokołów.

Andrzej Seremet stwierdził, że wczorajsze wystąpienie rosyjskich ekspertów w sprawie katastrofy smoleńskiej było jedynie powtórzeniem w sposób bardzo uproszczony uprzednich tez Rosjan.

Seremet powiedział, że strona rosyjska przygotowuje 32 tomy akt, które będą przekazane Warszawie, a obecnie są sprawdzane w Moskwie. _ - Śledczy są gotowi do w najbliższym czasie do przeprowadzenia testów na Tu-154 o numerze 102 - _ zapowiedział. Dodał, że eksperyment służyć będzie identyfikacji dźwięków nagranych na taśmie z czarnych skrzynek. _ - W perspektywie kilku tygodni powinien zakończyć się wątek polskiego śledztwa co do organizacji wizyty prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Katyniu - _ zapowiedział.

Płk Ryszard Filipowicz zdementował doniesienia, że w wyniku kwerendy akt przeprowadzonej przez polskich prokuratorów wojskowych można stwierdzić, że generała Andrzeja Błasika nie było w kokpicie. Filipowicz dodał, że kolejne wizyty polskich śledczych w Rosji nie są wykluczone.

Rosjanie wciągają nas w grę, w której skazani jesteśmy na przegraną?

Zdaniem eurodeputowanego SLD Janusza Zemke, Polska daje się wciągnąć Rosji w rodzaj swoistej gry z katastrofą smoleńską w tle. Polityk uważa, ze Rosjanie konsekwentnie mówią to samo, oczekując później reakcji ze strony polskiej. Według polityka Sojuszu, tę grę przegra zapewne Polska.

POSŁUCHAJ JANUSZA ZEMKE:

Janusz Zemke podkreśla, że jeśli Polska chce odbijać piłeczkę, to powinna robić to - podobnie jak Rosjanie - _ ustami ekspertów _.

POSŁUCHAJ JANUSZA ZEMKE:

Janusz Zemke oczekuje też, że strona Polska poda termin, w którym powstanie polski raport.

Znawca Rosji, profesor Włodzimierz Marciniak uważa, że ostatnie działania Rosjan w sprawie katastrofy smoleńskiej to element wojny informacyjnej prowadzonej z Polską. Zdaniem profesora ataki Rosjan to _ efekt przyjętej przez Polskę strategii _.

POSŁUCHAJ WŁODZIMIERZA MARCINIAKA:

Profesor Instytutu Studiów Politycznych PAN zaznacza, że Rosjanie uderzają swoimi zarzutami w państwo polskie. Według niego nie należy się spodziewać reakcji Rosjan na opublikowanie polskiego raportu. Profesor przypomina, że rząd rosyjski przyjął już krytykowany w Polsce raport MAK-u jako raport rządowy. _ - Będzie podobnie jak ze śledztwem katyńskim. Przez 70 lat Rosjanie będą trzymać się już przyjętej wersji, później ewentualnie skorygują swoje stanowisko _.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/106/t132202.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/polacy;odpowiedzieli;rosjanom;trwa;pojedynek;prokuratorow,108,0,773996.html) Polacy odpowiedzieli Rosjanom. Trwa pojedynek prokuratorów Seremet: badania dotyczące przygotowań do lotu do Smoleńska zakończą się za kilka tygodni.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/48/t132144.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/miller;o;raporcie;rejestr;bledow;i;to;bardzo;powaznych,216,0,773848.html) Miller o raporcie: Rejestr błędów i to bardzo poważnych Szef MSWiA zapowiada, że polski raport na temat przyczyn katastrofy smoleńskiej będzie bolesny dla naszej dumy narodowej.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/18/t132114.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/rosja;znow;gra;smolenskiem;polska;odpowiada;propaganda,29,0,773661.html) Rosja znów gra Smoleńskiem. Polska odpowiada: Propaganda Rosjanie znów całą winą za katastrofę Smoleńską obarczyli polskich pilotów.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/166/t46502.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/szef;mon;o;konferencji;ruch;uprzedzajacy,108,0,773740.html) Szef MON o konferencji: ruch uprzedzający Bogdan Klich uważa, że rosyjska konferencja to klasyczny zabieg propagandowy.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/137/t131465.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/klich;krytykuje;rosjan;propaganda;i;kuriozalne;zarzuty,18,0,773650.html) Klich krytykuje Rosjan: propaganda i kuriozalne zarzuty Były akredytowany przy MAK uważa, że Rosjanie powinni _ popatrzeć na swoje błędy _.
Tagi: rosjanie, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, najważniejsze, wiadmości
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz