Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Rosjanie przekażą kolejne akta ws. katastrofy smoleńskiej?

Generał Parulski w tej sprawie przebywa od wczoraj w Moskwie.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Grzegorz Jakubowski)

Naczelny prokurator wojskowy, generał Krzysztof Parulski przebywa od wczoraj w Moskwie, gdzie rozmawia o przekazywaniu Polsce dokumentów ws. katastrofy polskiego samolotu prezydenckiego pod Smoleńskiem. Prokurator oświadczył, że chodzi o _ udrożnienie pomocy prawnej _.

Parulski poinformował po przylocie do stolicy Rosji, że dzisiaj odwiedzi Międzypaństwowy Komitet Lotniczy (MAK), który niezależnie od rosyjskiej prokuratury bada przyczyny i okoliczności tragedii pod Smoleńskiem, a jutro spotka się z przewodniczącym Komitetu Śledczego przy Prokuraturze Generalnej Federacji Rosyjskiej, generałem Aleksandrem Bastrykinem.

Prokurator oświadczył, że jednym z jego zadań w Moskwie jest - jak to ujął - _ usprawnienie, udrożnienie pomocy prawnej _. Parulski dodał, że spodziewa się otrzymania kolejnych 11 tomów akt rosyjskiego śledztwa, przede wszystkim z dokumentacją oględzin miejsca katastrofy.

Generał przekazał również, że w MAK będzie w charakterze sekretarza pieczęci od sejfu, w którym przechowywane są oryginały nagrań z czarnych skrzynek polskiego Tu-154M. Parulski wyjaśnił, że ze względów technicznych konieczne jest ponowne skopiowanie kilku fragmentów z rejestratorów pokładowych.

Naczelny prokurator wojskowy podał też, że w środę pobrane zostaną dokumenty z ambasady RP w Moskwie dotyczące organizacji lotu prezydenckiej maszyny oraz że przesłuchanych zostanie kilku pracowników polskiej placówki dyplomatycznej.

Pułkownik Jerzy Artymiak z Naczelnej Prokuratury Wojskowej powiedział, że Parulski będzie rozmawiać w Moskwie o realizacji pięciu polskich wniosków o pomoc prawną w śledztwie w sprawie katastrofy polskiego samolotu z prezydentem Lechem Kaczyńskim i 95 innymi osobami na pokładzie. Artymiak dodał, że materiały, o które Rosjanie zwrócili się do strony polskiej, nie są jeszcze gotowe.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/166/t104102.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/sledztwo;w;sprawie;katastrofy;smolenskiej;przyspieszy,127,0,656255.html) Śledztwo w sprawie katastrofy smoleńskiej przyspieszy? Naczelny Prokurator Wojskowy leci do Moskwy rozmawiać o przekazywaniu nam dokumentów.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/143/t80015.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/dostaniemy;oryginalne;tasmy;z;czarnych;skrzynek,209,0,654801.html) Dostaniemy oryginalne taśmy z czarnych skrzynek? Iwanow: Taką decyzję powinna podjąć rosyjska prokuratura.
Tagi: katastrofa w smoleńsku, śledztwo, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, najważniejsze, wiadmości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz