Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Rosjanie chcieli dodatkowej ochrony 11 listopada

0
Podziel się:

Minister spraw zagranicznych Federacji Rosyjskiej powiedział, że polskie władze zapewniały, że 11 listopada nie dojdzie do ataku na ambasadę.

Rosjanie chcieli dodatkowej ochrony 11 listopada
(AP/Fotolink/East News)
bECgNTwB

Rosja chciała wzmocnienia ochrony swojej ambasady w Warszawie przed _ Marszem Niepodległości _ 11 listopada. Otrzymała jednak zapewnienie, że nie dojdzie do żadnych incydentów. Minister spraw zagranicznych Federacji Rosyjskiej Siergiej Ławrow oświadczył jednocześnie, że Rosja doceniła reakcję władz Polski na atak na ambasadę.

Takie informacje przekazał szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow podczas śniadania prasowego w redakcji rządowej _ Rossijskiej Gaziety _. Był pytany o bezpieczeństwo rosyjskich przedstawicielstw dyplomatycznych na świecie.Siergiej Ławrow ocenił także jako _ wystarczające _ polskie przeprosiny w formie noty dyplomatycznej. _ Doceniliśmy reakcję polskich władz. Zostały przekazane publiczne przeprosiny i skierowana odpowiednia nota. Wierzymy w zapewnienia, że ochrona naszego przedstawicielstwa zostanie wzmocniona _- mówił Ławrow.

Szef rosyjskiej dyplomacji powiedział też, że w przeddzień manifestacji strona rosyjska uprzedzała policję i inne służby o tym, że trasa marszu jest bardzo ryzykowna. _ Prosiliśmy o wzmocnienia ochrony. Ale powiedziano nam, że wszystko będzie w porządku. No, ale jak wiecie, nic się nie okazało w porządku _- dodał.

bECgNTwD

Siergiej Ławrow mówił też , że oglądał relacje z tej manifestacji w mediach rosyjskich i zagranicznych. _ Jeden z niemieckich policjantów odpowiedzialnych za bezpieczeństwo misji dyplomatycznych w Berlinie powiedział, że gdyby niemiecka policja otrzymała wniosek o przeprowadzenie manifestacji tuż obok przedstawicielstwa ważnego państwa, to by na ten marsz nie zezwoliła. I wyznaczono by inną trasę marszu, taką, która by nie przebiegała obok ogrodzenia misji _- dodał.

Zapytany, czy Rosja nie powinna pomyśleć o tym, by do ochrony swoich ambasad skierować specnaz lub piechotę morską, Ławrow odparł, że już 10 lat temu w Moskwie zdecydowano, że ochroną rosyjskich placówek za granicą powinni zajmować się zawodowi funkcjonariusze służby granicznej FSB.

_ - W krajach, w których sytuacja wojskowo-polityczna jest niebezpieczna, w których świat przestępczy stanowi poważne zagrożenie, mamy już żołnierzy sił specjalnych. Dotyczy to Libii, Iraku i kilku innych państw. Oczywiście za zgodą krajów przyjmujących _ - zaznaczył.

11 listopada w Warszawie podczas zorganizowanego przez narodowców Marszu Niepodległości doszło - podobnie jak w poprzednich latach - do burd, w tym w pobliżu ambasady FR; spłonęła budka policyjna przed placówką. Na teren ambasady rzucono petardy i race. Rosja przekazała Polsce stanowczy protest z powodu tych zajść. Zażądała też od polskich władz oficjalnych przeprosin i naprawienia szkód materialnych.

bECgNTwJ
Czytaj więcej w Money.pl
Są wyroki za atak na polską ambasadę Moskiewski sąd skazał na 15 dni aresztu trzech aktywistów Innej Rosji biorących udział w akcji przed Ambasadą RP w Moskwie.
33 zarzuty dla zatrzymanych 11 listopada Dotąd osobom zatrzymanym ws. burd, do których doszło 11 listopada w Warszawie, przedstawiono 33 zarzuty karne; 22 osoby zostały zwolnione po przesłuchaniu. Siedem osób dobrowolnie poddało się karze - poinformowała w czwartek stołeczna policja.
Rosja żąda oficjalnych przeprosin Uwagę Rosjan zwróciła bierność i spóźnione działania policji. To w znacznej mierze w wyniku tego możliwe było buszowanie rozzuchwalonych bojówkarzy - oświadczyło rosyjskie MSZ.
bECgNTxe
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)