Notowania

stosunki nato-rosja
22.10.2014 18:21

Rosjanie nad Estonią. Po Ukrainie kolej na nich?

To już szósty w tym roku przypadek, naruszenia przez rosyjski samolot wojskowy przestrzeni powietrznej tego kraju.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Cavin/CC/flickr)

Rosyjski samolot zwiadowczy Ił-20 naruszył przestrzeń powietrzną Estonii, w związku z czym w MSZ w Tallinie wręczono notę protestacyjną ambasadorowi Rosji - podała agencja BNS.

Siły zbrojne Estonii poinformowały, że Ił-20 wleciał w estońską przestrzeń powietrzną bez zezwolenia na głębokość około 500 metrów i pozostawał tam około minuty. Incydent zarejestrowało centrum operacji lotniczych w Amari.

Ambasador Rosji Jurij Mierzlakow został wezwany do MSZ, gdzie wręczono mu notę protestacyjną.

Jest to już szósty w tym roku przypadek naruszenia przez rosyjski samolot wojskowy przestrzeni powietrznej Estonii. Dla porównania, w ciągu poprzednich ośmiu lat incydentów takich było łącznie siedem.

We wtorek siły zbrojne Łotwy poinformowały, że NATO dwukrotnie poderwało w ciągu dwóch dni swoje samoloty F-16 nad Bałtykiem z powodu obecności rosyjskiej maszyny zwiadowczej w tym rejonie. Nie podano szczegółów, ale wiadomo, że do jednego z tych incydentów doszło we wtorek. NATO przekazało ze swej strony, że rosyjski samolot nie naruszył przestrzeni powietrznej państwa członkowskiego sojuszu.

Według informacji podanych pod koniec września przez _ Financial Times _ strzegące przestrzeni powietrznej państw bałtyckich myśliwce NATO startowały w bieżącym roku w trybie alarmowym z powodu zagrożenia granicy Litwy 68 razy.

Łotwa odnotowała 150 _ bliskich incydentów _ czyli przypadków nadlatywania i ryzykanckiego manewrowania rosyjskich samolotów.

Czytaj więcej w Money.pl
Die Welt: To próba kompromitacji Tuska Die Welt pisze, że jeśli wypowiedź Sikorskiego jest prawdziwa, to można mówić o niemoralnej propozycji ze strony Rosji.
Nowe embargo Rosji. Całkowity zakaz importu... Decyzję uzasadniono tym, że towary docierają do Rosji nieoznakowane, w produktach wykrywa się też szkodniki.
Tagi: stosunki nato-rosja, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz