Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Rosja odzyskała część zrabowanego księgozbioru

0
Podziel się:

Chodzi o część księgozbioru zrabowanego przez Niemców w czasie II wojny światowej z pałacu w Pawłowsku pod Petersburgiem.

Pałac w Pawłowsku
Pałac w Pawłowsku (Sergey Nemanov /CC/Wikimedia)
bECKLnxN

Chodzi o niewielką część księgozbioru zrabowanego przez Niemców w czasie II wojny światowej z pałacu w Pawłowsku pod Petersburgiem. 125 tomów przekazała w poniedziałek Rosjanom arystokratyczna rodzina von der Schulenburgów, w której posiadaniu się znajdowały.

Podczas uroczystości w Lipsku książki, w tym 30-tomowe wydanie dzieł Gottholda Lessinga z 1771 roku, przekazał kustoszowi muzeum w Pawłowsku Stephan von der Schulenburg.

- _ Po 70 latach książki te wracają na swoje miejsce. To tylko próba zadośćuczynienia _ - powiedział von der Schulenburg.

bECKLnxP

Czytaj więcej [ ( http://static1.menstream.pl/i/art/46/253998_mhp.jpg ) ] (http://menstream.pl/wiadomosci-reportaze-i-wywiady/szuka-zaginionych-skarbow-i-dziel-sztuki-nie-robi-tego-jak-indiana-jones-tropienie-dziel-sztuki-to-mozolna-praca,0,1205461.html) Dr Robert J. Kudelski szuka zrabowanych przez Niemców skarbów Podczas II wojny światowej Niemcy zrabowali z pałacu w Pawłowsku tysiące tomów. Część z nich otrzymał były ambasador Niemiec w Moskwie Friedrich Werner von der Schulenburg, który później, w listopadzie 1944 roku, został stracony za udział w spisku na życie Adolfa Hitlera.

Księgozbiór pozostał jednak posiadaniu rodziny von der Schulenburgów i był przechowywany na zamku Falkenburg w Bawarii.

Gdy w tym roku Stephan von der Schulenburg dowiedział się o pochodzeniu książek, podjął decyzję o ich zwrocie Rosjanom.

Czytaj więcej w Money.pl
Merkel nieustraszona. Nie dała się Putinowi Niemiecka prasa chwali Angelę Merkel za twardą postawę w sporze z prezydentem Rosji Władimirem Putinem.
Merkel źle potraktowana przez Putina? Przebywająca w Petersburgu Angela Merkel wspólnie z Władimirem Putinem miała dziś otworzyć w Ermitażu wystawę o epoce brązu. Ale zostało to odwołane.
Nawalny szefem nowej partii. Przejmie władzę? -_ Zakładamy partię, aby przejąć władzę w Rosji _- oznajmił 37-letni Aleksiej Nawalny, adwokat, bloger i bojownik z korupcją.
bECKLnyq
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)