Notowania

wojna na ukrainie
16.07.2014 20:17

Rosja ma 12 tys. żołnierzy nad granicą z Ukrainą

Moskwa może wysyłać na terytorium ukraińskie ciężką broń dla wsparcia tamtejszych separatystów.

Podziel się
Dodaj komentarz
(AP/FOTOLINK/East News)

Pentagon zarzucił Rosji ponowne gromadzenie bojowych pododdziałów jej wojsk nad granicą z Ukrainą, a przedstawiciele władz USA uważają, że Moskwa może wysyłać na terytorium ukraińskie ciężką broń dla wsparcia tamtejszych separatystów.

Rzecznik ministerstwa obrony USA, pułkownik Steve Warren, powiedział, że według aktualnych ocen Rosja ma nad granicą 12 tys. żołnierzy, co oznacza stały wzrost tej liczby na przestrzeni ubiegłych tygodni.

W maju Stany Zjednoczone szacowały liczebność rosyjskich wojsk nad granicą z Ukrainą na 40 tys., ale naciski polityczne Zachodu sprawiły, że kontyngent ten zmniejszono do około tysiąca. Jak zaznaczył Warren, obecnie stacjonują tam jednostki o różnym charakterze, w tym bataliony bojowe.

Ukraina i Rosja oskarżają Rosję o podsycanie separatystycznej rebelii poprzez wysyłanie jej na pomoc żołnierzy i broni, w tym czołgów i artyleryjskich wyrzutni rakietowych - czemu Rosja konsekwentnie zaprzecza.

Czytaj więcej w Money.pl
Amerykanie są gotowi pomóc Ukrainie Stany Zjednoczone są zaniepokojone napiętą sytuacją na Ukrainie.
Pentagon potępił rosyjskie manewry Amerykanie wezwali Moskwę do podejmowania posunięć zmniejszających a nie zwiększających napięcie w rejonie granicy rosyjsko-ukraińskiej.
"Rosja wciąż wysyła żołnierzy w rejon Ukrainy" Wczoraj Amerykański Departament Obrony wyraził zaniepokojenie z tego powodu. Amerykanie mówią, że nie znają intencji Rosjan.
"Ukraina stoi na progu wojny z Rosją" Według ukraińskich wojskowych na Krymie zbierają się rosyjscy żołnierze. Ma być ich już ponad 20 tysięcy.
Tagi: wojna na ukrainie, rosja, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz