Notowania

sytuacja na krymie
16.09.2014 16:44

Rosja dozbroi Krym. Szybciej niż zamierzała

Minister obrony Siergiej Szojgu polecił opracowanie dokumentu zwanego nieoficjalnie planem obrony Krymu. Poznaj jego szczegóły.

Podziel się
Dodaj komentarz
(premier.gov.ru / Wikimedia (CC BY 3.0))

Minister obrony Siergiej Szojgu stwierdził, że zaostrzenie sytuacji na Ukrainie oraz coraz większa obecność zagranicznych wojsk, w pobliżu rosyjskich granic, zmuszają Moskwę do utworzenia na Krymie samodzielnych formacji wojskowych.

Aktualizacja 17:41

_ Sytuacja wojskowo-polityczna na południowo-zachodnim kierunku strategicznym od początku bieżącego roku uległa istotnej zmianie. W dużej mierze jest to związane z rozszerzeniem terytorium Południowego Okręgu Wojskowego po wejściu Krymu w skład Rosji. Oprócz tego gwałtownie zaostrzyła się sytuacja na Ukrainie i wzrosła zagraniczna obecność wojskowa w bezpośrednim sąsiedztwie naszych granic _ - oznajmił szef resortu obrony FR.

Szojgu dodał, że wymusiło to zmiany w codziennej działalności dowództwa okręgu. _ - Jednym z jego priorytetowych zadań stało się rozmieszczenie pełnowartościowego i samowystarczalnego zgrupowania wojsk na kierunku krymskim _ - podkreślił. Minister obrony Rosji nie podał żadnych szczegółów.

Wiadomo jednak, że na początku kwietnia Szojgu polecił Sztabowi Generalnemu Sił Zbrojnych FR opracowanie dokumentu, który przez wojskowych nieoficjalnie nazywany jest _ planem obrony Krymu _.

Według mediów w Rosji do 2020 roku na Półwyspie Krymskim, gdzie dotąd na lądzie stacjonowała tylko niepełna brygada piechoty morskiej w sile 2 tys. żołnierzy, rozmieszczone zostaną jednostki Wojsk Lądowych, w tym jedna-dwie brygady powietrznodesantowe, dwie-trzy brygady zmotoryzowane i jedna brygada pancerna.

Wzmocnione zostanie też tamtejsze zgrupowanie piechoty morskiej - utworzonych ma być kilka brygad. Pojawi się również brygada obrony wybrzeża. Dziennik _ RBK _ utrzymuje, że brygady piechoty morskiej będą formowane głównie z byłych żołnierzy ukraińskiej piechoty morskiej, którzy po oderwaniu Krymu przez Rosję od Ukrainy pozostali na półwyspie i zadeklarowali gotowość pełnienia służby w armii rosyjskiej.

Do końca 2014 roku na lotnisku Belbek ma być rozmieszczonych 20 myśliwców przechwytujących Su-27. Po modernizacji infrastruktury na Krymie resort obrony FR zamierza rozmieścić na półwyspie również pułk bombowców dalekiego zasięgu Tu-22M3, samoloty do zwalczania okrętów podwodnych Tu-142 i Ił-38, a także śmigłowce Ka-27 i Ka-29.

Podjęto też decyzję o odbudowie na Krymie bazy okrętów podwodnych. Zostaną one rozmieszczone nie w Bałakławie, gdzie jednostki takie stacjonowały w czasach ZSRR, lecz w Sewastopolu, w południowej zatoce. Będą to okręty o napędzie diesel-elektrycznym klasy Warszawianka (w kodzie NATO - Kilo). Pierwsza z tych jednostek - _ Noworosyjsk _ - pełni już służbę we Flocie Czarnomorskiej. Budowa kolejnych trzech - _ Rostow _, _ Stary Oskoł _ i _ Krasnodar _ - dobiega końca.

Zdaniem analityka wojskowego Igora Korotczenki bombowce strategiczne Tu-22M3 z lotniska na Krymie mogą być wykorzystane do neutralizacji punktów dowodzenia i centrów informacyjnych powstającej w krajach europejskich tarczy antyrakietowej.

Krym po aneksji został włączony do Południowego Okręgu Wojskowego Federacji Rosyjskiej, z siedzibą w Rostowie nad Donem. To właśnie dowództwo tego Okręgu będzie zobowiązane do utworzenia na półwyspie, dodatkowych oddziałów wojskowych. Resort obrony planuje zwiększenie liczebności: wojsk obrony wybrzeża, Floty Czarnomorskiej i lotnictwa.

Rosjanie od kilku miesięcy, systematycznie przerzucają swoje oddziały na anektowany Krym. Minister Obrony Siergiej Szojgu podkreśla przy tym, że działania wzmacniające gotowość bojową jednostek na półwyspie muszą zostać przyspieszone ze względu na zaostrzającą się sytuację na Ukrainie.

Zauważa również, że Moskwę zmuszają do takich działań zachodni partnerzy. Chodzi między innymi o zwiększającą się obecność wojsk NATO, w pobliżu rosyjskich granic.

Czytaj więcej w Money.pl
Tatarzy krymscy grożą protestami. Chodzi o... Społeczność jest oburzona ostatnimi działaniami rosyjskich władz.
_ Tysiące żołnierzy Rosji przy granicy z Ukrainą _ Amerykański ambasador przy OBWE nie ma wątpliwości, że _ dziesiątki tysięcy żołnierzy nie przebywają w miejscach ani w garnizonach, w których znajdują się w czasie pokoju _.
Janukowycz chce walczyć o Krym. _ Aneksja to wielka tragedia _ Były prezydent uważa, że gdyby on pozostał u władzy, nie doszłoby do przejęcia półwyspu.
Tagi: sytuacja na krymie, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, najważniejsze, wiadmości
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz