Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
rosja
09.06.2014 09:48

Rosja chce ścigać Saakaszwilego

Komitet Śledczy Federacji Rosyjskiej prowadzi śledztwo w sprawie gruzińsko - rosyjskiej wojny o Osetię Południową z 2008 roku.

Podziel się
Dodaj komentarz
(ec.europa.eu)

Rosja rozważa możliwość postawienia przed sądem byłego prezydenta Gruzji. Komitet Śledczy Federacji Rosyjskiej prowadzi śledztwo w sprawie gruzińsko - rosyjskiej wojny o Osetię Południową z 2008 roku.
Jak stwierdził w rozmowie z agencją ITAR - TASS rzecznik komitetu Władimir Markin - byłe władze Gruzji, pod kierownictwem Micheila Saakaszwilego _ stawiały sobie za cel całkowite zniszczenie Osetyjczyków, żyjących na terytorium Osetii Południowej _.

Według Markina wcześniej takie śledztwo nie było możliwe, bowiem prezydenta Saakaszwilego i jego ministrów chronił immunitet. Rzecznik Komitetu Śledczego poinformował również, że materiały procesowe zostały już drogą dyplomatyczną przekazane do Międzynarodowego Trybunału Karnego w Hadze.

Według Markina, po wstępnej analizie, strona rosyjska została poinformowana, że poważnym argumentem dla rozpoczęcia międzynarodowego procesu są udokumentowane fakty napaści gruzińskich żołnierzy na rosyjskie siły pokojowe. Brane są również pod uwagę świadectwa wykorzystania ciężkiego sprzętu wojskowego w miejscach, gdzie przebywali cywile.
W 2008 roku doszło do 5-dniowego konfliktu zbrojnego między Rosją a Gruzją, w wyniku którego oba kraje zerwały stosunki dyplomatyczne.

Do dziś rosyjskie wojska stacjonują w Abchazji i Osetii Południowej, a Moskwa uznaje niepodległość obu zbuntowanych republik.

Czytaj więcej w Money.pl
Prezydent Szwajcarii chce godzić Rosję z... Prezydent Szwajcarii Didier Burkhalter oznajmił w Tbilisi, że jego kraj gotów jest pomóc Rosji i Gruzji w normalizacji wzajemnych stosunków, które utknęły w martwym punkcie od czasu wojny w 2008 roku. Szwajcaria przewodniczy obecnie OBWE.
Merkel za partnerstwem UE ze wschodem Kanclerz Niemiec przekonywała do tego podczas spotkania z premierami Ukrainy, Gruzji i Mołdawii i zapewniała, że należy do tego zmierzać bez względu na kryzys ukraiński.
Prezydent Gruzji o Rosji. Trzeba uważać, bo... -_ Zachód nie powinien odpychać Rosji, ponieważ mogłaby stać się przez to jeszcze bardziej agresywna i nieprzewidywalna _ - ocenił prezydent Gruzji Giorgi Margwelaszwili.
Tagi: rosja, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz