Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rosja zbojkotuje szczyt nuklearny

0
Podziel się:

Wyjaśniając motywy bojkotu, Moskwa oświadczyła, że wątpi w wartość tego spotkania.

Szczyty bezpieczeństwa nuklearnego zainicjował w 2010 roku Barack Obama</br>
Szczyty bezpieczeństwa nuklearnego zainicjował w 2010 roku Barack Obama</br> (kremlin.ru/CC BY 3.0/wikimedia commons)

Rosja poinformowała Stany Zjednoczone, że nie weźmie udziału w kolejnym Szczycie Bezpieczeństwa Nuklearnego, zaplanowanym na 2016 rok - podał Departament Stanu, potwierdzając wczorajsze doniesienia agencji Associated Press.

Wyjaśniając motywy bojkotu, Moskwa oświadczyła, że wątpi w wartość spotkania, które ma się odbyć w Chicago, i uważa, że opinie krajów, które nie we wszystkim zgadzają się z organizatorami, zostaną zignorowane.

Zamiast tego Rosja skupi się na zwiększeniu współpracy w ramach Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) i organizowanej przez nią konferencji, którą także zaplanowano na 2016 rok - napisało rosyjskie MSZ. Według niego USA próbują przejąć rolę _ głównego i uprzywilejowanego gracza _ na szczycie.

_ - Rosja wystosowała notę dyplomatyczną przed zeszłotygodniowymi spotkaniami przygotowawczymi, informując nas, że już nie planuje udziału w Szczycie Bezpieczeństwa Nuklearnego w 2016 r. _ - powiedziała rzeczniczka Departamentu Stanu Jen Psaki. Próbowała ona zbagatelizować decyzję Rosji, podkreślając, że Waszyngton i Moskwa _ nadal efektywnie współpracują w sprawach bezpieczeństwa jądrowego za pośrednictwem innych kanałów _.

Wczoraj agencja AP, powołując się na dyplomatów, którzy zastrzegli sobie anonimowość, podała, że Rosja poinformowała Stany Zjednoczone, iż zbojkotuje kolejny szczyt.

Rosyjski resort spraw zagranicznych twierdzi, że o swojej decyzji poinformował Waszyngton w połowie października. - _ Traktujemy ostatnie przecieki dotyczące decyzji, które pojawiły się w amerykańskich mediach, jako nieudaną próbę wywarcia presji na stronę rosyjską, by zmieniła swoje stanowisko. Naszym zdaniem takie wysiłki mają odwrotny skutek do zamierzonego _ - oświadczył MSZ.

AP odnotowuje, że w spotkaniu przygotowawczym w Waszyngtonie wzięli udział przedstawiciele wszystkich pozostałych 54 państw, które uczestniczyły w marcowym Szczycie Bezpieczeństwa Nuklearnego w Hadze.

Według dyplomaty, na którego powoływała się AP, Moskwa zgłaszała już zastrzeżenia podczas szczytu w Hadze w marcu br. Wyraził opinię, że na decyzję Kremla o nieuczestniczeniu w kolejnym szczycie miała wpływ _ zmieniona atmosfera polityczna _; według AP sformułowanie to dotyczy napięć w stosunkach Rosja-USA w związku z kryzysem ukraińskim.

Szczyty bezpieczeństwa nuklearnego zainicjował w 2010 roku prezydent Barack Obama. Ich celem jest zapobieganie dostaniu się materiałów do produkcji broni jądrowej w ręce terrorystów. Od czasu pierwszego szczytu liczba krajów mających dość materiałów, by zbudować broń jądrową, spadła z 39 do 25.

Czytaj więcej w Money.pl
Ławrow: nie będzie wyścigu zbrojeń Szef rosyjskiego MSZ podczas spotkania z dziennikarzami zapewniał, że Rosja jest gotowa odeprzeć każde zagrożenie.
Kto kontroluje izraelską bronią atomową? Według Ligi izraelską broń nuklearną należy poddać kontroli Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA).
Broń atomowa w Iranie. To koniec zagrożenia? Teheran zneutralizował cały zapas najbardziej niebezpiecznego uranu - podaje Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)