Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rosja testuje rakietę i chwali się efektem

0
Podziel się:

Rosyjska marynarka wojenna ma obecnie trzy okręty podwodne uzbrojone w Buławy.

Rosja testuje rakietę i chwali się efektem
(Bohan Shen / Flickr (CC BY-NC-SA 2.0))

Ministerstwo obrony Rosji poinformowało o kolejnym pomyślnym przeprowadzeniu próby z nową międzykontynentalną rakietą balistyczną Buława. Rakietę wystrzelono z okrętu podwodnego na Morzu Barentsa.

To kolejny udany test rakiety; poprzedni przeprowadzono pod koniec października. Tak jak poprzednia próba, test miał kluczowe znaczenie dla potwierdzenia możliwości tej broni, którą Kreml określa jako ważny element rosyjskiego potencjału odstraszania nuklearnego.

Ministerstwo obrony podaje, że głowice rakiety zgodnie z planem trafiły w cele usytuowane na półwyspie Kamczatka.

Testy tego pocisku, będącego odpowiednikiem wystrzeliwanej z wyrzutni lądowych rakiety Topol-M, rozpoczęły się w grudniu 2003 roku i wiele kończyło się niepowodzeniem. Pojawiły się wątpliwości, czy Rosja jest w stanie zrealizować ten ambitny projekt. W ostatnim okresie próby były jednak udane. Rosyjska marynarka wojenna ma obecnie trzy okręty podwodne uzbrojone w Buławy.

Buława (według klasyfikacji NATO - SS-NX-30) to rakieta na paliwo stałe mogąca przenosić do 10 samonaprowadzających się na cel głowic nuklearnych na odległość ponad 8 tys. km.

Czytaj więcej w Money.pl
Testują rakiety do transportu głowic jądrowych Siniewa może przenosić do 10 głowic jądrowych na maksymalną odległość 11,5 tys. kilometrów.
Coraz więcej Niemców boi się polityki Putina Spada liczba przeciwników sankcji - wynika z ostatnich badań opinii publicznej.
Unia Europejska uderza kolejnymi sankcjami Do czarnej listy zostały dopisanych kolejnych 13 osób i pięć organizacji podważających integralność terytorialną Ukrainy.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)