Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Rosja się zbroi. Na Krymie i w... Arktyce

0
Podziel się:

Od 1 grudnia zeszłego roku zaczęło funkcjonować dowództwo strategiczne w Arktyce, które faktycznie jest nowym - piątym - okręgiem wojskowym FR.

Rosja się zbroi. Na Krymie i w... Arktyce
(Bohan Shen / Flickr (CC BY-NC-SA 2.0))

Rosja planuje w 2015 roku wzmocnienie swoich sił na Krymie, w okręgu kaliningradzkim i w Arktyce - oświadczył szef sztabu generalnego rosyjskich sił zbrojnych Walerij Gierasimow, cytowany przez agencję RIA-Nowosti.

_ W 2015 roku główne starania Ministerstwa Obrony będą przypadać na podwyższenie możliwości bojowych sił zbrojnych (...). Szczególna uwaga udzielona zostanie ugrupowaniom na Krymie, w obwodzie kaliningradzkim i Arktyce _ - powiedział Gierasimow.

Nowa doktryna obronna Federacji Rosyjskiej, podpisana w grudniu przez prezydenta Władimira Putina, podkreśla potrzebę ochrony interesów Rosji w regionie Arktyki. Doktryna wymienia też rozszerzenie NATO wśród czynników zewnętrznych zagrażających Rosji.

Rosja już wcześniej zapowiadała wzmocnienie swoich sił w Arktyce, co miało nastąpić do końca 2014 roku. Od 1 grudnia zeszłego roku zaczęło funkcjonować dowództwo strategiczne w Arktyce, które faktycznie jest nowym - piątym - okręgiem wojskowym FR. Aktywna działalność wojskowa Rosji w Arktyce trwa od 2012 roku.

Utworzenie okręgu wojskowego w Arktyce jest związane z zabiegami Rosji o rozszerzenie swych granic w strefie arktycznej. W ubiegłym miesiącu rząd FR zapowiedział, że wiosną 2015 roku złoży w Komisji ONZ ds. Granic Szelfu Kontynentalnego wniosek o powiększenie szelfu Rosji w Arktyce. Zatwierdzenie wniosku będzie oznaczało przyznanie Rosji prawa do 1,2 mln kilometrów kwadratowych w Oceanie Arktycznym, a w konsekwencji - do znajdujących się tam złóż ropy i gazu.

Czytaj więcej w Money.pl
Szczyt w sprawie Ukrainy odwołany. Nie ma porozumienia Do jednego stołu zasiedli przywódcy Niemiec, Francji, Rosji i Ukrainy. Różnice zdań są zbyt duże.
Michaił Gorbaczow ostrzega przed nową wojną - _ Doszło do katastrofalnej utraty zaufania w relacjach Zachodu z Rosją _ - uważa ostatni przywódca ZSRR.
Rozmowa Putin-Merkel-Poroszenko. Efekt? Służba prasowa prezydenta Ukrainy podała, że w rozmowie telefonicznej z kanclerz Niemiec Petro Poroszenko wyraził zaniepokojenie nasileniem się starć na wschodzie Ukrainy.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)