Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Rosja podniosła rangę delegacji na rocznicę wyzwolenia Auschwitz

0
Podziel się:

Muzeum Auschwitz podało, że dotychczas uczestnictwo w uroczystościach, które odbędą się 27 stycznia, czyli w dniu rocznicy, zadeklarowało 38 państw.

Siergiej Iwanow, wicepremier Rosji
Siergiej Iwanow, wicepremier Rosji (Staff Sgt. D. Myles Cullen/public domain/defenselink.mil)

Wicepremier Rosji Siergiej Iwanow przyjedzie do Oświęcimia na obchody 70. rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz - podało dzisiaj Muzeum Auschwitz. Dotychczas anonsowano, że na czele delegacji tego kraju będzie stał ambasador w Polsce Siergiej Andriejew.

Muzeum podało, że dotychczas uczestnictwo w uroczystościach, które odbędą się 27 stycznia, czyli w dniu rocznicy, zadeklarowało 38 państw. Ostatnio napłynęły potwierdzenia m.in. ze Stanów Zjednoczonych, skąd przyjedzie sekretarz skarbu Jack Lew, i Bułgarii, którą będzie reprezentował prezydent Rosen Plewneliew.

Według dotychczasowych informacji w uroczystościach weźmie udział dziesięciu prezydentów, m.in. Francji Francois Hollande, Niemiec Joachim Gauck, Ukrainy Petro Poroszenko i Polski Bronisław Komorowski. Będą koronowane głowy z Belgii - król Filip I z królową Matyldą, a także Holandii - król Willem-Alexander z królową Maximą. Stolicę Apostolską reprezentował będzie metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz. Przyjadą też m.in. przedstawiciele Argentyny, Australii, Czech, Kanady, Norwegii, Nowej Zelandii, Serbii, Szwecji, Turcji, Wielkiej Brytanii i Węgier.

W ubiegły wtorek rosyjska agencja Interfax podała, że na uroczystości nie przyjedzie prezydent Władimir Putin. Jego rzecznik Dmitrij Pieskow wskazywał, że Kreml nie otrzymał oficjalnego zaproszenia. _ Generalnie, na podobne imprezy - o ile dobrze rozumiemy - nie rozsyła się oficjalnych zaproszeń _ - oświadczył Pieskow.

Rzecznik Muzeum Auschwitz Bartosz Bartyzel wyjaśniał, że organizatorzy uroczystości - Międzynarodowa Rada Oświęcimska oraz placówka, którą reprezentuje - nie wysyłali zaproszeń, lecz informację o obchodach z pytaniem o rangę delegacji danego kraju, która weźmie w nich udział.

Jak dodał takie informacje zostały skierowane do przedstawicielstw dyplomatycznych krajów UE, a także państw wspierających Fundację Auschwitz-Birkenau, wśród których jest Rosja, a także m.in. Argentyna, Izrael, Kanada, Nowa Zelandia, Stany Zjednoczone, Turcja i Watykan. Łącznie poinformowano blisko 50 państw.

Cytowane wówczas przez agencję Reuters źródła podały, że na przygotowaniach do rocznicy wyzwolenia Auschwitz cieniem położył się konflikt na Ukrainie, który spowodował najpoważniejszy od czasów zimnej wojny kryzys w stosunkach między Rosją a Zachodem.

Głównymi bohaterami uroczystości rocznicowych będzie ok. 300 byłych więźniów Auschwitz. Wśród nich ponad stu przyjedzie dzięki wsparciu m.in. Światowego Kongresu Żydów. Podobnej wielkości będą grupy byłych więźniów z Polski, a także ocaleni z Auschwitz, którzy przyjadą razem z państwowymi delegacjami.

Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 r. aby więzić w nim Polaków. Od 1942 r. stał się on największym miejscem zagłady europejskich Żydów. W Auschwitz niemieccy naziści zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i osoby innej narodowości. 27 stycznia 1945 r. obóz został wyzwolony przez żołnierzy Armii Czerwonej.

Staraniem byłych więźniów w lipcu 1947 r. na terenie byłych obozów Auschwitz I i Auschwitz II-Birkenau utworzono Muzeum. W ostatnich latach corocznie odwiedza je prawie 1,5 miliona osób z całego świata. Tereny byłego obozu w 1979 r. zostały wpisane, jako jedyny tego typu obiekt, na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

27 stycznia, dzień wyzwolenia obozu Auschwitz, jest na świecie obchodzony jako Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu.

Czytaj więcej w Money.pl
Putin grozi Europie? "Rosja odpowie na presję" W opinii Putina, Rosja nikomu nie grozi i wszystkie sporne kwestie jest gotowa rozwiązywać na drodze negocjacji.
Zakaz importu świń z UE. Będzie przełom? Rosja zakazała importu wieprzowiny z UE w styczniu 2014 r. w związku z wykryciem przypadków afrykańskiego pomoru świń (ASF) u dzików na Litwie.
Moskwa: To Ukraińcy przerwali rozejm Rosyjski MSZ zarzucił UE, że w sposób nieobiektywny ocenia działania Kijowa.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)