Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Rosja nie zrezygnuje z budowy w Krakowie pomnika czerwonoarmistów

0
Podziel się:

Rosja nie zmieni swojego stanowiska w sprawie upamiętnienia czerwonoarmistów, którzy zginęli w Polsce w latach 1919 - 1921.

Rosja nie zrezygnuje z budowy w Krakowie pomnika czerwonoarmistów
(ATom/CC BY-SA 3.0/wikimedia commons)

Moskwa sugeruje, że Polska jest odpowiedzialna za śmierć tysięcy czerwonoarmistów.

Mówił o tym w programie pierwszym rosyjskiej telewizji państwowej minister kultury Władimir Mediński. Niedawno, kierowane przez Medińskiego Rosyjskie Towarzystwo Wojskowo - Historyczne wystąpiło do władz Krakowa o zgodę na budowę pomnika _ Jeńców wojennych - czerwonoarmistów _.

Historycy związani z Towarzystwem uzasadniali, że po wojnie polsko - bolszewickiej, w polskich obozach koncentracyjnych zginęło kilkadziesiąt tysięcy radzieckich żołnierzy, którym należy się godne upamiętnienie. Między innymi historyk Jurij Nikiforow użył sformułowania _ polskie obozy śmierci _.

Zaprotestowali przeciwko takim informacjom polscy dyplomaci pracujący w Moskwie. Podkreślając, że niedopuszczalne jest porównywanie śmierci radzieckich jeńców wojennych do zbrodni dokonanej w Katyniu, przez NKWD na polskich oficerach. Natomiast szef polskiej dyplomacji Grzegorz Schetyna określi publikacje pojawiające się w Rosji na ten temat jako _ oczywiste prowokacje _.

Tymczasem rosyjski minister kultury twierdzi, że _ gdy polskie władze uważnie przestudiują dokumenty, będą musiały przyznać, iż rycerskie zasady prowadzenia wojny zostały przez Polskę złamane _. Władimir Medyński tłumaczył, że świadectwem na to jest śmierć tysięcy czerwonoarmistów, którzy zmarli w nieludzkich warunkach, w polskich obozach jenieckich. Rosyjski polityk dodał, że Moskwa podtrzymuje inicjatywę wybudowania pomnika w Krakowie, jak to określił _ ku przestrodze politykom i dla potomnych _.

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)