Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Reżyser filmu o islamie skazany. Za bluźnierstwo

0
Podziel się:

Twierdził, że w czasie przesłuchań był pytany o wiarę i o to, czy wierzy w Koran.

Reżyser filmu o islamie skazany. Za bluźnierstwo
(dlisbona/CC/Flickr)

Egipski Kopt oskarżony o opublikowanie w internecie fragmentów antyislamskiego filmu zrealizowanego w USA, który wywołał gwałtowne protesty w wielu krajach muzułmańskich, został skazany przez sąd w Kairze na trzy lata więzienia za bluźnierstwo.

27-letni Albert Saber został oskarżony o bluźnierstwo, obrazę religii i podżeganie do niepokojów; groziło mu pięć lat więzienia. Na rozpoczęciu swego procesu we wrześniu Saber utrzymywał, że jest niewinny. Twierdził, że w czasie przesłuchań był pytany o wiarę i o to, czy _ wierzy w Koran _.

Sprawa Sabera wpisuje się, zdaniem obrońców praw człowieka, w kampanię ultrakonserwatywnych islamistów w Egipcie przeciwko swobodzie wypowiedzi. Wiele z ofiar tej kampanii to chrześcijanie, którzy stanowią ok. 10 proc. 85-milionowego Egiptu.

Saber został aresztowany od donosie złożonym przez jego sąsiadów, którzy informowali, iż udostępnił na Facebooku amatorski film _ Niewinność muzułmanów _. Jego aresztowanie nastąpiło w gorącym okresie gwałtownych demonstracji przeciwko filmowi, wyprodukowanemu przez Kopta urodzonego w Egipcie, a mającego obywatelstwo amerykańskie. Tłum otoczył wówczas dom Sabera, domagając się jego śmierci i oskarżając o herezję, ateizm oraz promowanie filmu.

Organizacja Amnesty International potępiła środowy wyrok i oświadczyła, że uważa _ Sabera za więźnia sumienia _. Wezwała do wypuszczenia skazanego na wolność i oddalenia wszelkich zarzutów.

W listopadzie inny sąd w Egipcie skazał zaocznie siedmiu innych Koptów na śmierć za powiązania z filmem. Wśród nich był jego twórca Mark Basseley Youssef, który w listopadzie został skazany na rok więzienia przez sąd w Kalifornii za naruszenie warunków przedterminowego zwolnienia w innej sprawie.

13-minutowy niskobudżetowy film wywołał w części krajów islamskich falę demonstracji, gdyż obraża - według jego krytyków - islam i Mahometa. Członkowie ekipy pracującej przy filmie twierdzili, że zostali wprowadzeni w błąd co do charakteru projektu i sądzili, że biorą udział w filmie przygodowym.

W najgwałtowniejszych protestach, w libijskim Bengazi, zginęło we wrześniu czterech dyplomatów USA, w tym ambasador Stanów Zjednoczonych w Libii. W sumie w antyamerykańskich protestach śmierć poniosło ponad 50 osób.

Czytaj więcej w Money.pl
Film obraża proroka. Protestują tłumy Tłum około dwóch tysięcy Egipcjan protestował przed ambasadą USA w Kairze, gdy egipskie media poinformowały o nakręconym w Stanach Zjednoczonych filmie, obrażającym proroka Mahometa.
Autor antyislamskiego filmu w więzieniu Nakręcił kontrowersyjny film_ Niewinność muzułmanów _, który wywołał oburzenie na całym świecie. Teraz na rok trafi do więzienia.
Ukradli mu Bitwę pod Wiedniem Choć jest potomkiem polskich Tatarów, przestrzega emigrantów przed islamem w radykalnym wydaniu.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)