Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Reżim na Kubie. Są decyzje o zwolnieniach z więzienia

0
Podziel się:

W styczniu mają się odbyć rozmowy m.in. na temat legalnej imigracji.

Reżim na Kubie. Są decyzje o zwolnieniach z więzienia
(ASSOCIATED PRESS/FOTOLINK/East News)

Co najmniej 30 więźniów politycznych zostało uwolnionych na Kubie w ciągu ostatnich 48 godzin w ramach normalizacji stosunków między wyspą a Stanami Zjednoczonymi - poinformowały wczoraj źródła dysydenckie, na które powołuje się agencja AFP.

_ - Do tej pory uwolniono w sumie 30 osób, w tym 24 z UNPACU _ - Kubańskiego Związku Patriotycznego - poinformował AFP szef tej nielegalnej organizacji opozycyjnej na wschodzie kraju Jose Daniel Ferrer. UNPACU to niewielka organizacja opozycyjna, uważana za nastawioną najbardziej antyrządowo.

Ci opozycjoniści figurują najprawdopodobniej na liście 53 osób, które władze w Hawanie zdeklarowały się uwolnić w ramach niedawnego porozumienia z Waszyngtonem - pisze AFP. Nazwiska tych osób nie zostały podane do wiadomości publicznej.

Z kolei przewodniczący Kubańskiej Komisji Praw Człowieka i Porozumienia Narodowego (CCDHRN) Elizardo Sanchez poinformował, że uwolniono ponad 30 osób i do dalszych zwolnień ma dojść w piątek. CCDHRN to organizacja nielegalna na Kubie, ale tolerowana przez władze.

We wtorek amerykański Departament Stanu ogłosił, że władze Kuby uwolniły część osób z grupy 53 więźniów politycznych, tak jak uzgodniono w grudniu, nie podano jednak liczby ani tożsamości osób, które odzyskały wolność.

17 grudnia prezydent Barack Obama ogłosił zwrot w dotychczasowej polityce izolowania Kuby przez USA. Zalecił rządowi natychmiastowe wznowienie zerwanych w 1961 r. stosunków dyplomatycznych z wyspą oraz rozluźnienie restrykcji w podróżach i eksporcie. W styczniu mają się odbyć rozmowy m.in. na temat legalnej imigracji.

Czytaj więcej w Money.pl
Pierwsze efekty politycznej odwilży na Kubie Trzech dysydentów uwolniły nieoczekiwanie władze Kuby - poinformowała tamtejsza Komisja Praw Człowieka i Porozumienia Narodowego (CCDHRN).
Szef polskiego MSZ z wizytą w Ameryce Sprawdź, z kim Grzegorz Schetyna spotka się w Stanach Zjednoczonych.
Kluby dla lesbijek na Kubie. To nie wszystko Kraj zmienia się na naszych oczach.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)