Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rewolucyjne zmiany w prawie. Pseudokibice sądzeni na stadionach

0
Podziel się:

Minister Krzysztof Kwiatkowski jeszcze przed Euro 2012 zapowiada powstanie lotnych sądów. Ukraińcy zrobią to samo.

Rewolucyjne zmiany w prawie. Pseudokibice sądzeni na stadionach
(PAP/Leszek Szymański)

Aktualizacja: 14:30

Pseudokibice, którzy będą zakłócać porządek podczas Euro 2012, będą sądzeni już na stadionach. Aby zwiększyć efektywność wymiaru sprawiedliwości, pojawi się instytucja _ sądu odmiejscowionego _.

Ministerstwo Sprawiedliwości opracowało projekt nowego rodzaju sądu, dzięki któremu postępowanie w stosunku do przestępcy stadionowego, będzie proste i szybkie.

Minister sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski wyjaśnił, na jakich zasadach będzie działał _ sąd odmiejscowiony _. _ - Sędzia nie będzie musiał być obecny na stadionie. Rozprawy będą się odbywały w specjalnych salach przed kamerami na zasadzie wideokonferencji - _zapowiada minister.


POSŁUCHAJ KRZYSZTOFA KWIATKOWSKIEGO:

_ - Zaprojektowane przez nas rozwiązania polegają na tym, że jedna rozprawa w trybie przyspieszonym toczyć się będzie jednocześnie w dwóch miejscach, a jej uczestnicy porozumiewać się będą za pomocą łączy teleinformatycznych, w drodze tzw. wideokonferencji _ - tłumaczył Kwiatkowski. Jego zdaniem rozwiązanie to ułatwi i przyspieszy postępowania sądowe w sytuacjach zaistnienia zdarzeń np. na imprezach sportowych takich jak mistrzostwa.

Według projektu osoba zatrzymana za popełnienie przestępstwa, które podlega rozpoznaniu w trybie przyspieszonym, nie będzie musiała być doprowadzona do sądu na rozprawę, lecz będzie na nią czekać nieopodal miejsca zatrzymania w specjalnie przygotowanych pomieszczeniach na terenie stadionu. Rozprawę przeprowadzi sędzia w budynku sądu, przy użyciu urządzeń do wideokonferencji.

_ - Dzięki temu wzrośnie nie tylko bezpieczeństwo uczestników postępowania, ale samo postępowanie ulegnie ułatwieniu i przyspieszeniu, gdyż odpadnie potrzeba dokonywania przez policję konwojów z zatrzymanymi do budynków sądowych _ - ocenił Kwiatkowski.

POSŁUCHAJ KRZYSZTOFA KWIATKOWSKIEGO:

Rozpoznanie spraw będzie odbywało się w trybie sadów 24-godzinnych.

Minister sprawiedliwości Ukrainy Aleksander Lavrynovych podkreślił, że bardzo ważnym elementem zapewnienia bezpieczeństwa podczas Euro 2012 jest zintegrowanie prawa polskiego i ukraińskiego.

_ - Jeżeli chodzi o stworzenie odpowiednich norm, to jesteśmy na Ukrainie dobrze przygotowani. Teraz zastanawiamy się w jaki sposób operacyjnie rozwiązać kwestię osób, których nie będziemy chcieli na terenie Ukrainy podczas mistrzostw i jak zintegrować przepisy deportacyjne Polski i Ukrainy. Tak, by tych kibiców, którzy chcą zakłócać porządek na stadionach, od tych stadionów odizolować - _ powiedział Lavrynovych.

Wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Adam Rapacki, który jest przewodniczącym komitetu do spraw bezpieczeństwa podczas Euro 2012 podkreślił, że współpraca z Ukraińcami w zakresie bezpieczeństwa w czasie mistrzostw przebiega bardzo dobrze.


POSŁUCHAJ ADAMA RAPACKIEGO:

Polska policja bardzo dokładnie przygotowuje się do zapewnienia bezpieczeństwa kibicom i do przeciwdziałania ustawkom podczas Euro 2010 - zapewnił Adam Rapacki. Według szacunków organizatorów, do Polski podczas trwania Euro 2012 może przyjechać nawet ok. miliona kibiców.

Rapacki wyjaśnił, że w celu lepszego zabezpieczenia kibiców i wyeliminowania wzajemnej agresji, do Polski przyjadą policjanci z innych krajów. Wyjaśnił, też że policja cały czas monitoruje środowiska pseudokibiców po to, aby unikać konfrontacji między nimi. Jednak w przypadku ostatniej ustawki pod Łodzią okazało się, że ten system monitoringu nie był dostatecznie skuteczny. Zarazem, dodał wiceminister spraw wewnętrznych, wcześniej policja zapobiegła kilku bijatykom.

Do tej pory zatrzymano 22. uczestników bójki a ośmiu jej uczestników usłyszało prokuratorskie zarzuty. Jedna osoba zginęła . W bijatyce brało udział blisko 300 osób. Część nich przebywa w szpitalach, pod nadzorem policji, a w ich mieszkaniach zabezpieczono między innymi kastety, ochraniacze na szczęki i ubrania z insygniami tak zwanych bojówek. Grozi im kara do 10 lat więzienia.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/234/t30698.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/bilety;na;euro;2012;ruszyla;wstepna;rejestracja,112,0,675440.html) Bilety na Euro 2012, ruszyła wstępna rejestracja Od dziś można zgłosić chęć otrzymywania wszelkich informacji na temat wejściówek.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/62/t38718.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/mswia;ma;pomysl;jak;zapobiec;bitwom;pseudokibicow,131,0,672899.html) MSWiA ma pomysł jak zapobiec bitwom pseudokibiców Na czas Euro 2010 ma zostać wprowadzony dozór elektroniczny.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/164/t103588.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/nik;alarmuje;niegospodarnosc;przy;organizacji;euro,96,0,660576.html) NIK alarmuje: Niegospodarność przy organizacji Euro Izba wytyka, że na 71 pracowników spółki PL.2012 aż 30 to kierownicy. Ma zastrzeżenia do wydatków na kwotę prawie 3 milionów złotych.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/227/t112355.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/raporty/artykul/mecze;na;euro;2012;rozdane;zobacz;ile;zarobia;miasta,227,0,686563.html) Mecze na EURO 2012 rozdane. Zobacz ile zarobią miasta Kibice zostawią u nas podczas piłkarskich Mistrzostw Europy blisko 870 mln zł. Terminarz ogłoszony przez UEFA oznacza, że najwięcej na imprezie skorzysta Warszawa. Najmniej zarobi Wrocław.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/57/t111161.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/80;mld;zl;na;przygotowania;do;euro;2012,164,0,749476.html) 80 mld zł na przygotowania do Euro 2012 Dyrektor turnieju podkreśla, że mistrzostwa przyspieszają zmiany na lepsze w naszym kraju.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)