Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wiadomości
14.01.2014 11:54

Rewizja w biurze fundacji oskarżanej o wysyłanie broni do Syrii

Policja turecka przeszukała w mieście Kilis pomieszczenia należące do wpływowej Fundacji Pomocy Humanitarnej (IHH).

Podziel się
Dodaj komentarz
(AP/FOTOLINK/East News)

Przed dwoma tygodniami ta organizacja została oskarżona o wysyłanie broni do sąsiedniej Syrii, gdzie trwa wojna domowa.

O rewizji powiadomiła IHH, oznajmiając, że jest to część spisku przeciwko niej. Potwierdziła, że zatrzymany został pracownik fundacji.

Według mediów policja przeprowadziła także rewizje w kilku innych miastach, w tym w Stambule, i zatrzymała co najmniej dwie osoby rzekomo powiązane z Al-Kaidą.

1 stycznia turecka żandarmeria zatrzymała w pobliżu granicy z Syrią, w rejonie Kilis, ciężarówkę, w której odkryto broń. Kierowca powiedział funkcjonariuszom, że przewozi pomoc humanitarną dla Syrii w imieniu IHH. Rzecznik organizacji zdementował te twierdzenia, nazywając je oszczerczymi.

Incydent, jak relacjonowała prasa, wywołał spór między prokuratorem, który nadzorował policyjną operację, a lokalnym gubernatorem, który zakazał rewizji. Następnie szef MSW Turcji Efkan Ala zdementował doniesienia prasy i oświadczył w parlamencie, że ciężarówka przewoziła pomoc dla mieszkańców Syrii pochodzenia tureckiego.

Wiele mediów tureckich prezentowało tę sprawę jako element nagłośnionego ostatnio konfliktu pomiędzy rządem premiera Recepa Tayyipa Erdogana a wpływowym ruchem islamskim Fethullaha Gulena.

IHH uważana jest za zbliżoną do władz tureckich, a rozgłos zdobyła po wysłaniu w 2010 roku morskiego konwoju z pomocą humanitarną dla mieszkańców palestyńskiej Strefy Gazy. Wyprawa zakończyła się interwencją sił izraelskich, w której zginęło dziewięciu obywateli Turcji.

Choć prasa turecka i zagraniczna twierdzi, że Turcja, popierająca w syryjskim konflikcie tamtejszą opozycję, zaopatruje ją w broń, oficjalna Ankara temu zaprzecza.

Czytaj więcej w Money.pl
Trurcja prosi NATO o ochronę Pierwotnie zainstalowane na początku 2013 roku rakiety miały zostać na granicy przez dwanaście miesięcy.
Spotkanie syryjskiej opozycji. Będzie zgoda? Chodzi o próbę uzgodnienia wspólnego stanowiska w sprawie udziału w ewentualnej konferencji pokojowej Genewa 2.
Ponad 600 tysięcy uchodźców z Syrii trafi do... Liczba uchodźców z Syrii, którzy przedostali się na terytorium Turcji przekroczyła 600 tysięcy.
Tagi: wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz