Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Resort szykuje ułatwienia dla przedsiębiorców

0
Podziel się

Tak prognozuje resort gospodarki. Projektem ustawy już wkrótce zajmie się rząd.

Resort szykuje ułatwienia dla przedsiębiorców
(admy - Fotolia.com)
bErancWd

Około miliarda złotych mogą oszczędzić firmy dzięki uproszczeniom w prawie zdejmującym część obowiązków z przedsiębiorców - prognozuje resort gospodarki. Odpowiedni projekt ustawy jest już gotowy i wkrótce zajmie się nim rząd.

Projekt ustawy o ułatwieniu wykonywania działalności gospodarczej jest w trakcie uzgodnień. Ministerstwo gospodarki, które opracowało projekt, proponuje zmiany w ponad 30 obowiązujących aktach prawnych. _ Propozycje mają charakter powszechny, będą korzystnie oddziaływać w szczególności na małe i średnie przedsiębiorstwa _ - czytamy w uzasadnieniu projektu ustawy. Ministerstwo szacuje, że zmiany prawa tylko w pierwszym roku ich obowiązywania przełożą się na około 1 mld zł oszczędności dla firm.

Ustawa skupia się głównie na upraszczaniu regulacji oraz procedur i likwidacji _ niektórych zbędnych formalności _. Autorzy projektu liczą, że uwolni to potencjał firm i pozytywnie wpłynie na całą polską gospodarkę.

bErancWf

Planowane zmiany dotyczą m.in. procedur kontrolnych w polskich portach morskich, prawa celnego, prawa podatkowego, ubezpieczeń społecznych, prawa ochrony środowiska, administrowania danymi osobowymi oraz przepisów regulujących podpis elektroniczny i dostęp do informacji publicznej. _ W projekcie proponuje się dalsze ograniczanie obowiązków informacyjnych, co zdecydowanie ułatwi kontakty przedsiębiorców z organami administracji. Jest to także wyraz zaufania instytucji państwowych do przedsiębiorców. Zmniejszenie obciążeń w tym zakresie ograniczy koszty dopełniania procedur administracyjnych _ - czytamy w uzasadnieniu.

Zmiany mają m.in. skrócić czas trwania kontroli granicznych w portach morskich do 24 godzin, wyłączyć bezpłatną pomoc prawną dla niezamożnych z VAT, umożliwić zachowanie ważności orzeczenia lekarskiego przy zmianie pracodawcy, zwolnić dowóz do pracy organizowany przez pracodawcę z podatku dochodowego, upowszechnić publikowanie orzeczeń sądowych na stronach BIP, znieść obowiązek sprawdzania przez płatników składek prawidłowości danych zgłaszanych do ZUS.

_ Redukcja obowiązków informacyjnych pozwoli przedsiębiorcom efektywniej wykorzystać przynajmniej 23,12 mln godzin rocznie, które dotychczas poświęcali na ich wykonywanie _ - prognozuje ministerstwo gospodarki.

Czytaj więcej w Money.pl
One wolą macierzyństwo od kariery Międzynarodowe badanie wykazało, że w Czechach największa różnica w aktywności zawodowej między kobietami a mężczyznami powstaje wśród osób po trzydziestce.
Pogrom wśród architektów. Padli ofiarą... Bezrobotny jest co drugi hiszpański architekt. Większość pracuje na czarno, a co piąty - za najniższe dopuszczalne stawki.
Brak kompromisu ws. delegacji pracowników Ministrowie nie byli w stanie porozumieć się w sprawie dwóch głównych aspektów dyrektywy.
bErancWG
przedsiębiorcy
wiadomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)