Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Resort nauki powinien wezwać uczelnie do zwrotu pieniędzy

0
Podziel się:

Zamiast na stypendia dla studentów i doktorantów pieniądze trafiły między innymi do kieszeni pracowników lub wydawano je na bieżące rachunki - wynika z ustaleń CBA.

Resort nauki powinien wezwać uczelnie do zwrotu pieniędzy
(Stefan Maszewski/REPORTER)

Szkoły wyższe wydały niezgodnie z prawem 7 i pół miliona złotych. Zamiast na stypendia dla studentów i doktorantów pieniądze trafiły między innymi do kieszeni pracowników lub wydawano je na bieżące rachunki - pisze _ Dziennik Gazeta Prawna _, powołując się na ustalenia Centralnego Biura Antykorupcyjnego.

CBA domaga się, by ministerstwo nauki wezwało uczelnie do zwrotu pieniędzy wydanych niezgodnie z prawem. Biuro prowadziło kontrole w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego od 16 lipca 2013 do 14 stycznia tego roku. Audyt dotyczył przyznawania stypendiów w latach 2010-2013.

Jak czytamy w gazecie, na podstawie zebranych informacji szef CBA Paweł Wojtunik skierował do minister nauki i szkolnictwa wyższego Leny Kolarskiej-Bobińskiej wystąpienie
pokontrolne. Agenci CBA stwierdzili, że niezgodnie z prawem wykorzystano ponad 7,5 miliona złotych. W myśl ustawy o finansach publicznych dotacja wykorzystana niezgodnie z przeznaczeniem podlega zwrotowi wraz z odsetkami. CBA nie dopatrzyło się jednak popełnienia przestępstwa, dlatego sprawa nie została skierowana do prokuratury.

Eksperci mówią _ Dziennikowi Gazecie Prawnej _ o braku nadzoru nad wydatkowaniem przez szkoły wyższe środków z funduszu pomocy materialne. MNiSW ma obowiązek sprawdzać czy uczelnie wydają pieniądze zgodnie z prawem.

_ - Nie może być tak, że środki z funduszu pomocy materialnej służą uczelni do ratowania płynności finansowej szkoły wyższej i ta je traktuje jak kapitał pożyczkowy _ - komentuje Piotr Müller, przewodniczący Parlamentu Studentów RP. Dodaje, że resort nauki powinien wypracować nowy system dystrybuowania stypendiów. Ministerstwo planuje między innymi centralnego systemu pomocy materialnej dla studentów.

Czytaj więcej w Money.pl
Kto poluzował śruby w kole auta szefa CBA? Paweł Wojtunik złożył dziś zeznania.
Co zbudowano dzięki pieniądzom z Unii? Ponad 97 procent pieniędzy z Unii Europejskiej na lata 2007 - 2013 zakontraktowane.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)