Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Represjonowani przez wojsko w PRL dostaną odszkodowania. Prezydent podpisał nowe prawo

0
Podziel się

Branie opozycjonistów do wojska, nawet na stosunkowo krótkie "szkolenia" lub "ćwiczenia" było w PRL stosunkowo częstą metodą ograniczania ich aktywności.

Represjonowani przez wojsko w PRL dostaną odszkodowania. Prezydent podpisał nowe prawo
(Timaska/wikimedia (CC0 1.0))
bEaawZuJ

Opozycjoniści, represjonowani w okresie PRL za swoją działalność poprzez wcielenie do wojska, będą mieli prawo do odszkodowań i zadośćuczynienia. Prezydent Bronisław Komorowski podpisał nowelę ustawy - podała w środę Kancelaria Prezydenta.

Nowela dotyczy ustawy o uznaniu za nieważne orzeczeń wydanych wobec osób represjonowanych za działalność na rzecz niepodległego bytu Państwa Polskiego poprzez wcielanie ich do wojska.

Podpisana przez prezydenta Komorowskiego nowela rozszerza "zakres podmiotowy ustawy z 23 lutego 1991 r. o osoby, które w okresie od 1 listopada 1982 r. do dnia 28 lutego 1983 r. pełniły czynną służbę wojskową, do której odbycia zostały powołane za działalność na rzecz niepodległego bytu Państwa Polskiego" - napisano w komunikacie przesłanym.

bEaawZuL

Nowela stanowi, że takim osobom przysługuje od Skarbu Państwa "odszkodowanie za poniesioną szkodę i zadośćuczynienie za doznaną krzywdę", na zasadach "podobnych jak osoby internowane w stanie wojennym".

"Zgodnie z uchwaloną ustawą uprawnienie do odszkodowania i zadośćuczynienia przechodzi także na małżonka, dzieci i rodziców osoby uprawnionej. Sądem właściwym do żądania odszkodowania i zadośćuczynienia jest sąd okręgowy" - zaznaczono.

Branie opozycjonistów do wojska, nawet na stosunkowo krótkie "szkolenia" lub "ćwiczenia" było w PRL stosunkowo częstą metodą ograniczania ich aktywności. Bezpośrednio przed powstaniem Komitetu Obrony Robotników w 1976 roku na takie ćwiczenia wezwany został np. Jacek Kuroń.

Zasiłki nie tylko dla żołnierzy

Z końcem sierpnia w życie wejdzie też ustawa wprowadzająca zasiłki dla działaczy opozycji represjonowanych w czasach PRL. W myśl jej zapisów, ubodzy opozycjoniści będą mogli liczyć na 400 złotych zasiłku lub jednorazową pomoc finansową w granicach równowartości emerytury.

bEaawZuR

Ustawa długo przechodziła z biurka na biurko i w porównaniu z pierwszym projektem została dość mocno okrojona. Chodzi głównie o wysokość zasiłku, który z proponowanych 900 złotych spadł do kwoty ponad połowy niższej.

- Kwota zasiłku jest nieadekwatna do zasług tych ludzi. Powinny być one zrównane z poziomem świadczeń, jaki mają dziś dawni oprawcy opozycjonistów. A ci żyją sobie bardzo komfortowo, opływając w apanaże - mówił kilka dni temu w rozmowie z Money.pl Marek Lewandowski, rzecznik "Solidarności".

- Największym problemem ustawy jest to, że nikt nie wie, ilu jest poszkodowanych działaczy, którym powinien należeć się zasiłek. I to dlatego ustawa ma na razie bardzo zachowawczy kształt jeśli chodzi o wysokość pomocy i kryteria dochodowe - tłumaczyła z kolei Jolanta Plieth-Cholewińska z Urzędu Do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, który będzie się zajmował wypłacaniem świadczeń.

bEaawZuS

- Jeśli w toku realizacji ustawy okaże się, że liczba jej beneficjentów jest rzeczywiście niewielka i zwiększenie świadczeń nie będzie niosło za sobą niebezpieczeństwa dla finansów publicznych, wówczas, jak wynika z zapowiedzi posłów, możliwe są kolejne nowelizacje - wyjaśniała Pileth-Cholewińska. Na ten rok rząd przeznaczył na ten cel 25 milionów złotych.

Zobacz też: Polacy nie chcą mieć emerytur? Niemal na nie nie oszczędzają

bEaawZvm
wiadomości
prawo
wiadmości
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)