Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
waldemar pawlak
05.07.2012 12:23

Reorganizacja sądów rejonowych bez porozumienia

Spotkanie Jarosława Gowina z Waldemarem Pawlakiem zakończyło się bez przełomu.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Damian Klamka/East News)

O reorganizacji sądów rejonowych rozmawiali minister sprawiedliwości Jarosław Gowin i wicepremier Waldemar Pawlak. Spotkanie zakończyło się bez przełomu; ministrowie pozostali przy swoich stanowiskach - poinformowała rzeczniczka MS Patrycja Loose.

_ - Spotkanie ministra sprawiedliwości Jarosława Gowina i wicepremiera Waldemara Pawlaka dotyczyło przede wszystkim przygotowywanej przez resort sprawiedliwości reorganizacji sądów. Obaj ministrowie pozostali przy swoich stanowiskach ws. tej reformy _ - powiedział Loose, relacjonując czwartkowe poranne spotkanie obu polityków w resorcie gospodarki.

Jak poinformowała, _ minister Gowin planuje podpisać rozporządzenie jeszcze w lipcu . - Minister Gowin uważa, że ta reorganizacja jest konieczna, ponieważ w znaczący sposób może usprawnić pracę sądów. Wicepremier Pawlak podtrzymuje swoje obawy, ale to jednak nie zmieni naszej determinacji, aby tę reformę przeprowadzić _ - podkreśliła rzeczniczka ministerstwa sprawiedliwości.

Loose dodała, że reorganizacja sądów rejonowych nie była jedynym tematem rozmów Gowina z Pawlakiem. _ - Część rozmowy dotyczyła także deregulacji i współpracy obu resortów w tej kwestii. Minister Gowin i ministerstwo sprawiedliwości pozytywnie ocenia projekty deregulacyjne przygotowane przez ministerstwo gospodarki _ - zaznaczyła.

Szef klubu PSL Jan Bury powiedział, że ludowcy nie zrezygnują z walki o sądy rejonowe. Poinformował, że PSL w poniedziałek zorganizuje konferencje prasowe we wszystkich województwach - z udziałem posłów PSL, starostów, burmistrzów - w tej sprawie.

Przypomniał też, że 15 lipca o godz. 12 pod sądami rejonowymi rozpocznie się akcja zbierania podpisów pod obywatelskim projektem ustawy, w którym literalnie wymienione byłyby wszystkie sądy rejonowe. Jak wyjaśnił, przyjęcie takiej propozycji oznaczałoby, że reorganizacja ministra sprawiedliwości - nawet jeśli zostałaby przeprowadzona - zostałaby cofnięta.

Resort sprawiedliwości zamierza przekształcić 79 sądów rejonowych w wydziały zamiejscowe większych jednostek. Zdaniem PSL reorganizacja mniejszych sądów doprowadzi do spadku znaczenia powiatów, a w konsekwencji może oznaczać nawet ich późniejsze zniesienie. Ludowcy chcą również, by Trybunał Konstytucyjny zbadał przepisy, na mocy których minister może dokonywać reorganizacji sądów poprzez rozporządzenie.

Reorganizacja wzbudziła sprzeciw niektórych samorządów i części sędziów. Przeciw reformie są też PiS, SLD i Ruch Palikota.

Gowin uważa, że dzięki proponowanemu przekształceniu sądów skróci się przewlekłość postępowań, co - jak określił - jest _ plagą polskiego sądownictwa _. _ Sędziowie w tych sądach będą orzekali nie tylko u siebie, w sądzie macierzystym, ale będą orzekali w drugim, czasami w dwóch innych sąsiednich sądach _ - tłumaczył.

W ubiegłym tygodniu Komitet Stały Rady Ministrów miał odnieść się do projektu rozporządzenia. Jak powiedział we wtorek Gowin, na prośbę wicepremiera Pawlaka decyzja została odłożona.

Czytaj więcej w Money.pl Money.pl
Tylko Tusk może go przed tym powstrzymać Jego zdaniem to właśnie jest plagą polskiego sądownictwa i dlatego chce zmian.
Rozłam w koalicji? Ludowcy chcą sądu Szef klubu PO przekonuje, że rozwiązanie zaproponowane przez Gowina jest jedynym możliwym oraz skutecznym wyjściem.
Minister Gowin wkrótce namiesza przy sądach - _ O ile premier nie wyda polecenia, bym z tej reformy się wycofał, to ja ją przeprowadzę, i myślę, że na przełomie czerwca i lipca to rozporządzenie zostanie wydane _ - powiedział Jarosław Gowin.
Tagi: waldemar pawlak, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz