Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Religia w szkole. SLD chce wyjaśnień w sprawie Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej w Rzeszowie

2
Podziel się:

Rzecznik SLD uważa, że zorganizowana w zeszłym tygodniu impreza naruszała wolność wyznania.

Religia w szkole. SLD chce wyjaśnień w sprawie Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej w Rzeszowie
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

Rzecznik SLD Dariusz Joński (na zdjęciu) wystosował interpelację do minister edukacji Krystyny Szumilas w sprawie naruszenia - jego zdaniem - wolności sumienia w jednej ze szkół w Rzeszowie. Chodzi o zorganizowany tam Tydzień Kultury Chrześcijańskiej.

O sprawie informowały w zeszłym tygodniu media. W Szkole Podstawowej nr 27 w Rzeszowie w ramach zorganizowanego tam _ Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej _ dzieci musiały np. na lekcjach plastyki malować _ najpiękniejszy według nich wizerunek Matki Bożej _, na informatyce _ utworzyć prezentację o Sanktuariach Maryjnych w diecezji _, na polskim napisać list do papieża Franciszka, a na muzyce uczyć się śpiewać pieśni maryjne.

_ - Jest gdzieś granica - ona została oczywiście bardzo mocno przekroczona. Te działania noszą znamiona łamania wolności sumienia i dyskryminacji na tle światopoglądowym _ - ocenił Joński.

Według niego, rzeszowska szkoła organizując _ Tydzień Kultury Chrześcijańskiej _ mogła naruszyć przepisy konstytucji - art. 25, mówiący o tym, że _ władze publiczne w Rzeczypospolitej Polskiej zachowują bezstronność w sprawach przekonań religijnych, światopoglądowych i filozoficznych _ oraz art. 53, zgodnie z którym m.in. _ każdemu zapewnia się wolność sumienia i religii _.

Joński wystosował więc do minister edukacji Krystyny Szumilas interpelację w tej sprawie. Pyta w niej m.in., czy MEN lub kuratorium oświaty podjęli jakiekolwiek działania w związku z wprowadzeniem _ Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej _ w Szkole Podstawowej nr 27 w Rzeszowie, czy resort posiada informacje o _ podobnych zdarzeniach w innych publicznych szkołach na terenie naszego kraju _.

Rzecznik SLD pyta też, w jaki sposób urzędnicy MEN _ zamierzają doprowadzić do przestrzegania zasady świeckości szkół publicznych w Polsce _. _ Czy w tej sprawie możliwe jest przygotowanie odpowiednich zapisów prawnych? _ - pyta autor interpelacji.

Szef młodzieżówki SLD, Federacji Młodych Socjaldemokratów Grzegorz Gruchalski ocenił, że w polskich szkołach mamy do czynienia nie tylko z dyskryminacją, ale i klerykalizacją. _ - Mamy nadzieję, że pani minister da nam wyczerpującą odpowiedź na temat tego czy w innych szkołach podobne incydenty miały miejsce _ - dodał Gruchalski.

Czytaj więcej w Money.pl
Setki rosyjskich szkół zostaną zamknięte Od upadku ZSRR kryzys w Rosji nasila się. To pochodna jednoczesnego spadku liczby narodzin i zwiększonej śmiertelności wynikającej z pogorszenia warunków życiowych.
Referendum w sprawie 6-latków niepotrzebne? - _ Cała procedura musi być merytoryczna _ - twierdzi Michał Kleiber.
Wzrośnie liczba polskich uczniów za granicą Od 1 września nieznacznie zwiększy się liczba uczniów w tak zwanych szkolnych punktach konsultacyjnych, czyli szkołach przy polskich przedstawicielstwach dyplomatycznych za granicą.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(2)
mmm11
3 lata temu
już od września 2019 ,nie powinno religii być w szkole
unia
3 lata temu
precz z indoktrynacją religijną!