Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Relacje Polska-Rosja. Rosyjskie MSZ: Schetyna naraża na wstyd cały swój resort

0
Podziel się

Nie milkną echa wypowiedzi szefa polskiego MSZ dotyczącej wyzwolenia obozu Auschwitz.

Relacje Polska-Rosja. Rosyjskie MSZ: Schetyna naraża na wstyd cały swój resort
(Andrzej Iwańczuk/Reporter)
bEsfukbV

Szef polskiego MSZ Grzegorz Schetyna okrył hańbą nie tylko siebie, ale także całą służbę dyplomatyczną swojego kraju i kulturę polityczną Polski - oświadczył w poniedziałek sekretarz stanu w MSZ Federacji Rosyjskiej Grigorij Karasin.

Odniósł się on do wypowiedzi Grzegorza Schetyny, który miał stwierdzić na antenie radia RMF FM, że uroczyste obchody zakończenia II wojny światowej powinny odbywać się w Berlinie lub Londynie, a nie w Moskwie.

Według Karasina polski minister _ naraża na wstyd nie tylko siebie, ale cały swój resort _. Rosyjski minister zarzucił szefowi polskiej dyplomacji podejmowanie nieumiejętnych prób zniekształcenia historii. Dodał przy tym, że wręcz obraźliwe są wypowiedzi umniejszające rolę ZSRR jako zwycięzcy.

bEsfukbX

Grzegorz Schetyna od prawie dwóch tygodni jest jednym z najczęściej cytowanych w Rosji zagranicznych polityków. Wypowiedź polskiego ministra dotycząca wyzwolenia obozu Auschwitz przez żołnierzy ukraińskich stała się tematem numer jeden prawie wszystkich programów publicystycznych w Rosji.

Jak to było z "ukraińskimi żołnierzami"

Schetyna pytany w RMF FM, czy organizacja takich uroczystości będzie postrzegana jako alternatywa dla uroczystości w Moskwie, które odbywają się 9 maja, powiedział: _ To nie jest naturalne, że obchody zakończenia wojny organizuje się tam, gdzie ta wojna się rozpoczęła. Ale dlaczego wszyscy przyzwyczailiśmy się tak łatwo, że to Moskwa jest miejscem, gdzie czci się zakończenie działań wojennych, a nie np. Londyn czy Berlin, co byłoby jeszcze bardziej naturalne _.

W ocenie wiceszefa dyplomacji Rosji ta wypowiedź to _ kolejna niezdarna próba ze strony polskiego polityka zakwestionowania wyników II wojny światowej i roli ZSRR jako zwycięzcy w Wielkiej Wojnie Ojczyźnianej _. Mianem Wielkiej Wojny Ojczyźnianej w Rosji określa się tę część II wojny światowej, w której ZSRR walczył po stronie koalicji antyhitlerowskiej (lata 1941-1945).

bEsfukcd

RSN przypomniało, że przed niedawną 70. rocznicą wyzwolenia hitlerowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau przez Armię Czerwoną, Schetyna, indagowany o to, dlaczego na uroczystości do Polski nie został zaproszony prezydent FR Władimir Putin, oznajmił, że _ to front ukraiński, pierwszy front ukraiński i Ukraińcy wyzwalali (Auschwitz), bo tam żołnierze ukraińscy byli wtedy w ten dzień styczniowy i oni otwierali bramy obozu i oni wyzwalali obóz _.

Rosyjskie radio przypomniało również, że tamtą wypowiedź polskiego ministra szef dyplomacji Rosji Siergiej Ławrow określił jako _ bluźnierczą i cyniczną _ próbę _ rozgrywania jakichś uczuć nacjonalistycznych _.

Czytaj więcej w Money.pl
Rosja dotknięta do żywego. Winna Polska Najostrzej odniósł się do tej kwestii szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow, stwierdzając że słowa polskiego ministra są bluźniercze i cyniczne.
UE utrzyma sankcje wobec Rosji Nie ma też żadnego nowego formatu rozmów z Rosją - poinformował Grzegorz Schetyna.
Rosjanie się obrazili? Nie zaprosili nas na... - _ W tym roku nie doszło do skutku spotkanie Polsko-Rosyjskiego Międzyrządowego Komitetu Współpracy Gospodarczej _ - poinformowało polskie MSZ
bEsfukcy
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)