Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Relacje Izrael-Palestyna. Kolejne starcia na Wzgórzu Świątynnym

0
Podziel się:

Do kilku incydentów doszło również w starej Jerozolimie, która przylega do wzgórza.

Relacje Izrael-Palestyna. Kolejne starcia na Wzgórzu Świątynnym
(Money.pl/Tomasz Bonek)
bECKUGMl

Do nowych starć doszło rano między zamaskowanymi Palestyńczykami a izraelską policją na Wzgórzu Świątynnym w Jerozolimie Wschodniej - poinformowała policja. Siły porządkowe rozpędziły tłum i opanowały sytuację.

_ Kilkudziesięciu manifestantów obrzucało siły porządkowe kamieniami i petardami. Następnie policja weszła na Wzgórze Świątynne i wyparła protestujących _ - poinformowała rzeczniczka izraelskiej policji Luba Samri.

Według innego rzecznika Micky'ego Rosenfelda _ zamaskowani manifestanci schronili się następnie w meczecie Al-Aksa _, a policja _ zamknęła bramę wejściową do meczetu, ale nie weszła _ na teren świątyni.

bECKUGMn

Tymczasem przedstawiciel meczetu Al-Aksa Omar Alkeswani powiedział, że policja wkroczyła na teren świątyni i w starciach rannych zostało 20 osób.

Do kilku incydentów doszło również w starej Jerozolimie, która przylega do Wzgórza Świątynnego. W pobliżu Bramy Lwów, jednej z ośmiu bram Starego Miasta Jerozolimy, policja użyła gazu łzawiącego i granatów hukowych. W tłumie zgromadzonych znajdowało się kilkadziesiąt dzieci, które czekały na wejście do sąsiedniej szkoły.

Wzgórze Świątynne uważane jest przez wyznawców judaizmu za biblijne Wzgórze Jerozolimskie. W starożytności znajdowała się tam Świątynia Jerozolimska; została zburzona przez Rzymian w I w. po powstaniu żydowskim. Do Wzgórza przylega święta dla żydów Ściana Płaczu (Zachodnia).

Dla muzułmanów Wzgórze Świątynne jest trzecim, po Mekce i Medynie, najświętszym miejscem ich religii. Wzgórze upamiętnia miejsce, z którego prorok Mahomet miał odbyć podróż do nieba. Znajdują się tam święte dla muzułmanów obiekty: Kopuła na Skale i meczet Al-Aksa.

bECKUGMt

Zgodnie z zarządzeniem izraelskich władz wyznawcom judaizmu wolno przebywać na Wzgórzu Świątynnym w ściśle określonych godzinach i pod ścisłym nadzorem; nie wolno im jednak modlić się w tym świętym dla muzułmanów miejscu.

Czytaj więcej w Money.pl
20 lat więzienia za rzucanie kamieniami Gabinet Benjamina Netanjahu zdecydował, że Palestyńczykom, którzy obrzucają kamieniami izraelskich żołnierzy może grozić nawet 20 lat więzienia.
Izrael przyspiesza plany wobec Jerozolimy Zapowiedź pojawiła się w czasie, gdy sytuacja w mieście jest napięta.
Izrael utrudni życie palestyńskim robotnikom Minister obrony Izraela Mosze Ja'alon zapowiedział zmianę zasad przekraczania granicy, uniemożliwiającą Palestyńczykom korzystanie z publicznych autobusów.
bECKUGMO
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)