Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Relacje Iran Ameryka. Antyamerykański protest w Teheranie

0
Podziel się:

Tysiące ludzi protestowały dziś przez dawnym budynkiem ambasady amerykańskiej w Teheranie, w 35. rocznicę zajęcia budynku przez radykalnych studentów.

Relacje Iran Ameryka. Antyamerykański protest w Teheranie
(PAP/EPA)

W tym roku rocznica przypada w tym samym dniu co najważniejsze święto szyitów - Aszura.

_ Śmierć Ameryce! _, _ Śmierć Izraelowi! _ - skandowali demonstranci. Palili też kukły przedstawiające Wuja Sama i amerykańskie flagi. Niektórzy protestujący nieśli modele wirówek do wzbogacania uranu. Ich liczba jest punktem spornym w negocjacjach dotyczących irańskiego programu atomowego, które Teheran prowadzi z Zachodem. Rozmowy mają zostać wznowione w niedzielę w Omanie. W odczytanej odezwie demonstranci wyrazili pełne poparcie dla irańskich negocjatorów, podkreślając, że powinni oni działać w ramach wyznaczonych przez przywódcę duchowo-politycznego Alego Chameneia.

Podczas innych obchodów na południu stolicy prezydent Hasan Rowhani powtórzył, że Iran nie odstąpi od swojego prawa do programu nuklearnego. _ Nie ulegniemy żadnemu supermocarstwu _ - oświadczył Rowhani.

4 listopada 1979 r., w dziewięć miesięcy od rewolucji islamskiej w Iranie, radykalni studenci zajęli budynek placówki USA, biorąc kilkudziesięciu zakładników. 52 przetrzymywali 444 dni. Studenci zajęli budynek placówki USA w kilka miesięcy po upadku ostatniego szacha Iranu, Mohammada Rezy Pahlawiego, wiernego sojusznika Stanów Zjednoczonych.

Okupacja ambasady doprowadziła do zerwania 7 kwietnia 1980 roku stosunków dyplomatycznych między Teheranem a Waszyngtonem. Jednak od roku trwają negocjacje między Teheranem a grupą 5+1, w której skład wchodzą USA.

Czytaj więcej w Money.pl
Obejrzała mecz siatkówki i za to trafi za kraty Kobietę mającą irańsko-brytyjskie obywatelstwo, zatrzymano w Teheranie za pójście na mecz siatkówki mężczyzn. Amnesty International uznało proces za skandaliczny.
Kolej i rolnictwo obszarami współpracy z Iranem Największą przeszkodą jest zerwanie jakichkolwiek relacji bankowych, co utrudnia transfery finansowe.
To najbardziej innowacyjna firma świata Blisko połowa firm z rankingu wywodzi się z USA a największą grupę wśród nich stanowią spółki technologiczne
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)