Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Rektorzy domagają się deregulacji uczelni

0
Podziel się:

Polscy rektorzy protestują również przeciwko planowi oszczędności w szkolnictwie wyższym.

Rektorzy domagają się deregulacji uczelni
(uniinnsbruck/CC/Flickr)

Rektorzy chcą deregulacji uczelni. Konferencja Rektorów Akademickich Szkół Polskich jeszcze w tym roku przedstawi minister Barbarze Kudryckiej projekt zmian przepisów dotyczących szkolnictwa wyższego. Główne założenie to zmniejszenie liczby przepisów - tłumaczy Przewodniczący Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich - profesor Wiesław Banyś.

- _ Plus minus w odniesieniu do dobrych uczelni, czyli tych, które są zrzeszone w KRASPie myślę, że połowa przepisów jest niepotrzebna. Jak największa swoboda, a jak największa odpowiedzialność na uczelnie niech spada, rektor, który dopuści do tego, żeby poziom kształcenia był słaby, to jak jego absolwent pójdzie do firmy, to oczywiście renoma tej uczelni spada _ - uważa profesor.

Polscy rektorzy protestują również przeciwko planowi oszczędności w szkolnictwie wyższym. Wspólnie z przedstawicielami uczelni z Niemiec i Francji wystosowali już specjalny apel do Komisji Europejskiej.

- _ Nie ścinanie pieniędzy na na przykład Erasmus. Chcemy, żeby nie było zmniejszenia środków na badania naukowe i innowacyjność, żebyśmy nie schodzili poniżej 80 miliardów euro w przyszłej perspektywie, bo to będzie problem dla konkurencyjności Europy _ - podkreśla profesor.

W nadchodzącej perspektywie budżetowej Unii Europejskiej na szkolnictwo wyższe planowane było wydanie 84 miliardów euro. Według ostatnich propozycji na lata 2014 -2020 na ten cel może zostać przeznaczone nawet 13 miliardów euro mniej.

Czytaj więcej w Money.pl
Sześciolatki w szkołach? Oto wyniki kontroli Najwyższa Izba Kontroli wykryła liczne nieprawidłowości, które szkoły muszą usunąć.
Dwulatki do przedszkoli? Premier mówi nie Tą decyzją premier Donald Tusk rozwiązał wielotygodniowy spór toczący się w tej sprawie między Krystyną Szumilas - minister edukacji, a szefem resortu pracy.
Będzie likwidacja szkół wojskowych Resort zastanawia się, czy scalić istniejące uczelnie, czy jedynie zwiększyć ich współpracę.
wiadomości
wiadmomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)